IT helpdesk tehnician

SC efectRO SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Asigura suportul tehnic verbal (telefon) si scris (email) pentru clientii serviciilor de hosting ale companiei
Asigura mentenanta platformei de hosting, atat pentru partea de Linux (CPANEL) cat si pentru cea de Windows (PLESK) prin rezolvarea problemelor de natura tehnica ce impiedica buna functionare a acesteia
Asigura suportul tehnic remote (prin Teamviewer) pentru clientii firmei, prin depanarea problemelor semnalate de acestia precum si prin administrarea serverelor & statiilor clientilor.

CERINTE

Cerinte tehnice:
Experienţa în domeniul tehnologiilor informaţionale de cel puțin 2 ani;
Constituie avantaj experienta anterioara pe un post de suport tehnic
Cunostinte avansate de functionare a serviciului de mail (SMTP/POP3/IMAP) si a serviciului web, atat sub Windows (IIS 7/8) cat si sub Linux (Apache)
Constituie avantaj experienta anterioara de administrare a unui server web si mail pe Windows sau Linux
Cunoașterea principiilor de funcționare a serviciilor DNS, DHCP, FTP si a protocolului TCP/IP
Cunoașterea principiilor de funcționare a bazelor de date
Constituie avantaj experienta anterioara de administrare a unui sistem de baze de date MSSQL sau mySQL
Cunoştinţe în administrarea sistemelor de operare Windows Server 2008/2012, Windows 7/8
Cunoştinţe în administrarea sistemelor de operare Linux;
Constituie un avantaj cunoştinţe în administrarea VMware

Cerinte non-tehnice
Abilitati de comunicare scrise si orale: de a asculta eficient si de a explica clar problemele si solutia lor utilizatorilor tehnici si non-tehnici
Abilitatea de a se ajusta repede la prioritati în schimbare si de a lua decizii rapide cu informatii limitate
Organizat, cu capacitatea de a lucra in mod multitasking
Abilitati excelente de rezolvare de probleme
Abilitatea de a prioritiza, de a lucra sub presiune si deadline-uri
Abilitatea de a lucra atât independent cât si în echipa
Rabdare, respect si profesionalism
Cunoasterea buna a limbii engleze

BENEFICII OFERITE

bonuri de masa
mediu de lucru dinamic si tanar.
salariu motivant
oportunitate de dezvoltare profesionala prin contact permanent cu cele mai noi tehnologii

efectRO SRL este o firmă din domeniul IT&C înfiinţată în anul 2002 şi specializată în soluţii de intretinere şi exploatare a infrastructurii IT&C a firmelor mici şi mijlocii, iar din 2008 operam propriul centru de date.
Suntem o echipa tânără şi competentă, permanent la curent cu cele mai noi tendinţe ale acestui domeniu dinamic şi gata oricând să răspundă prompt solicitărilor clienţilor.
Pentru informatii suplimentare vizitati http://www.efect.ro