Inspector SSM/Cadru Tehnic PSI

S.C. BS SAFETY CONSULTING S.R.L.

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Efectueaza instructajul introductiv general de SSM si SU pentru toti noii angajati, vizitatori, studenti in practica sau alte persoane interesate (inclusiv utilizarea mijloacelor PSI);
- Instruieste si autorizeaza intern personalul care necesita acest lucru (legatori sarcina, mecanici utilaje, electricieni, sudori, etc.), conform legislatiei in vigoare;
- Efectueaza auditurile interne de Securitate si Sanatate in Munca si Prevenirea si Stingerea Incendiilor;
- Face parte din Comitetul de Sanatate si Securitate in Munca constituit la nivelul societatilor cu care societatea detine un contract de prestari servicii in domeniul SSM-SU;
- Prezinta rapoarte privind activitatea desfasurata;
- Va promova in mod activ conceptia / cultura de SSM si PSI pentru a reduce riscul de accidentare, imbolnavire profesionala a personalului si afectarea utilajelor, echipamentului si mediului ;
- Va revizui performantele de SSM si PSI a contractorilor, prezente si statistice, si va furniza informarea necesara sefului Compartimentului de SSM;
- Verifica respectarea prevederilor SSM -PSI de catre intreg personalul precum si utilizarea echipamentelor de protectie prin controale la locurile de munca ;
- Va monitoriza realizarea actiunilor preventive sau corective;
- Raspunde pentru legalitatea documentelor intocmite si de respectarea prevederilor legale in domeniu in fata organelor de control;
- Monitorizeaza modul si periodicitatea de acordare pentru echipament individual de protectie si propune modificari ale perioadei de utilizare a acestuia;
- Inspecteza periodic toate locurile de munca ;
- Verifica daca noxele se incadreaza in limitele admise pentru mediul de munca;
- Participa si i-si da avizul la angajarea personalului, respectiv la modul in care acesta corespunde cerintelor de securitate;
- Asigura instruirea si informarea personalului si al contractorilor in probleme de SSM - PSI;
- Colaboreaza cu seviciul medical pentru cunoasterea la zi a situatiei imbolnavirilor profesionale ;
- Urmareste realizarea cerintelor de securitate a muncii ca parte la receptia lucrarilor de reparatii planificate ale echipamentelor tehnice.
- Elaboreaza planul de prevenire si stingere a incendiilor la nivelul societatiilor cu care societatea detine un contract de prestari servicii in domeniul SU;
- Elaboreaza documentele specifice activitatii de prevenire si stingere a incendiilor ( planuri pentru situatii de urgenta, proceduri, instructiuni) ;
- Organizeaza activitatea de aparare impotriva incendiilor ;
- Initiaza simulari sau antrenamente pentru interventii PSI ;
- Verifica starea de functionare a dotarilor PSI ; urmareste termenul de valabilitate al acestora si ia masuri pentru inlocuirea, incarcarea, repararea acestora ;
- Controleaza modul de respectare a masurilor de prevenire si stingere a incendiilor prin inspectii si monitorizeaza locurile de munca expuse riscului de incendiu si raporteaza neconformitatile;
- Participa la investigarea situatiilor in care s-au produs incendii;
- Controleaza modul de respectare a masurilor de prevenire si stingere a incendiilor; stabileste masuri preventive sau corective pentru conformarea cu cerintele legale si urmareste indeplinirea acestora la termenele stabilite.

CERINTE

- Curs perfectionare profesionala in domeniul Securitatii si sanatatii in munca, cu durata de 80 ore, pentru ocupatia ''Inspector protectia muncii'';
- Curs de perfectionare profesionala in domeniul Prevenirea si stingerea incendiilor, cu durata de 50 ore, pentru ocupatia ''Cadru Tehnic cu atributii in domeniul PSI;
- comunicativ;
- ambitios;
- sociabil;
- abilitati tehnice;
- sa aiba bune cunostinte Microsoft Windows: 98, 2000, 2000 Server, Xp, Microsoft Office; Word, Excel, Internet;
- experienta minimum 1 an;
- capabil sa lucreze in echipa;
- permis cat. B.

BENEFICII OFERITE

- salariul se va negocia in cadrul interviului

S.C. BS SAFETY CONSULTING S.R.L. este persoana juridica romana, abilitata de catre MMSSF ca Serviciu Extern de Prevenire si Protectie, care are ca obiect principal de activitate :Alte activitati profesionale, stiintifice si tehnice (activitati de evaluare de risc de accidentare si imbolnavire profesionala)