INSPECTOR RISC CREDITE- CENTRALA BT CLUJ NAPOCA

Banca Transilvania

Job expirat

RESPONSABILITATI

-Efectueaza inspectii de risc la nivelul sucursalelor BT, conform planului de inspectie aprobat de managementul bancii, pentru verificarea modului de desfasurare a activitatii de creditare atat pentru PJ cat si pentru PF si de gestionare a riscului de credit;
-Verificarea esantionului alocat conform tematicii stabilite prin procedura de inspectie risc;
-Consemneaza si discuta aspectele constatate cu personalul din activitatea de creditare din sucursale;
-Monitorizeaza prin corespondenta cu sucursalele rezolvarea deficientelor, actualizeaza permanent baza de date creata in acest scop;
-Pregateste rapoartele actualizate pentru prezentare in Comitetului Tehnic de Audit, Conformare si Control Intern;
-Monitorizeaza reviziile si conditiile cu termen impuse de departamentul Analiza risc credite PJ;
-Se informeaza in permanenta cu privire la modificarile din normele interne si legislatie cu incidenta in activitatea de creditare.
-Oportunitatea de a lucra pentru un brand romanesc de top
-Pachet de beneficii atractiv
-Ocazia de a face parte dintr-o echipa tanara si entuziasta
-Traininguri de pregatire si perfectionare profesionala;
-Oportunitati de dezvoltare a carierei;
-Performante apreciate si recompensate

CERINTE

- Studii superioare economice
- Experienta minim 2 ani in domeniul creditarii PJ
- Cunostinte avansate de analiza financiara
- Disponibilitate pentru deplasari in tara
- Capacitate de analiza si sinteza
- Spirit de echipa, dinamic, bine organizat
- Pregatit sa lucreze sub stres
- Cunostinte foarte bune de operare PC (pachetul Office)
- Cunostinte avansate de limba engleza
- Creativitate, initiativa
- Aptitudini de invatare / asimilare peste medie
- Abilitati de comunicare si negociere.

DESCRIEREA FIRMEI

Piesa centrala a GRUPULUI FINANCIAR BT
Management international
15% BERD – actionariat si peste 500 de banci corespondente in intreaga lume
Emitent transparent la Bursa de Valori Bucuresti
Peste 500 unitati in toata tara
Vizeaza calitatea si excelenta bancara, flexibilitate,
concept puternic de «client service»