Director Vanzari Utilaje Constructii

Transilvania Tools

Job expirat

RESPONSABILITATI

Activitati principale:

- promoveaza produsele si serviciile firmei.
- stabileste impreuna cu managementul firmei politica comerciala si de vanzari.
- se ocupa de implementarea procedurilor si politicii firmei.
- administrarea si dezvoltarea portofoliului propriu de clienti.
- urmareste realizarii planului de vanzari lunar, trimestrial, anual.
- raporteaza Top Managementului toate informatiile necesare coordonarii activitati agentiei.

Responsabilitatile postului:

- stabileste si participa la intalnirile de prezentare si ofertare servicii si/ sau echipamente, face analiza tehnica a cererilor de oferta, intocmeste oferte personalizate.
- participa activ la negocierea contractelor, verifica seriozitatea clientilor (Registrul Comertului, doc. Financiare etc)
- aproba si semneaza oferte, contracte, documente de plata, fise consum pentru piesele de schimb si consumabile utilaje;
- verifica respectarea contractelor, se ocupa direct de clientii importanti, sumele facturate, incasarea mijloacelor de plata pentru fiecare client in parte.
- participa activ la personalizarea contractelor si in procesul de negociere cu clientii;
- verifica efectuarea platilor de catre clienti, prelungirile de contract;
- decide si organizeaza ridicarea in regim de urgenta a utilajelor/ echipamentelor de la client in cazul neefectuarii platilor; numeste si supervizeaza comisia de receptie ;
- verifica rapoartele de vizata la clienti ale celorlati agenti - urmareste dezvoltarea extensiva si intensiva in teritoriu
- deleaga sarcini, stabileste prioritati;
- urmareste graficul de vanzari realizat vs. previzionat pentru realizarea TARGET-ului;
- stabileste bugetele, nivelul (target-ul) de vanzari si cheltuieli, cost-control;
- verificarea indeplinirii sarcinilor de catre toti angajatii agentiei, recruteaza noii membri ai echipei (daca este cazul)
- verifica intreaga activitate a Agentiei (Vanzari, Service, Show-room, Gestiune etc);

CERINTE

- studii superioare de specialitate, experienta de minim 2 ani intr-un post similar.
- Initiativa , atentie concentrata, , echilibru emotional, capacitate rapida de decizie;
- atitudine pozitiva, energica, responsabila, orientata spre rezultate
- capacitate foarte buna de comunicare, negociere si relationare cu clientii
- spirit organizatoric, simt pentru detaliul semnificativ, capacitate rapida de decizie;
- cunostinte foarte bune de limba engleza (tehnica);
- cunostinte foarte bune operare PC (Windows, Microsoft Office, Internet);

BENEFICII OFERITE

- companie leader in domeniu de activitate in plina dezvoltare (expansiune nationala);
- colectiv tanar si competitiv, posibilitati de promovare;
- pachet salarial atractiv salariu fix si bonusuri in funtie de performante;
- conditii profesionale de lucru; pentru deplasari: diurna, cazare, transport.

Transilvania Tools, distribuitor de scule electrice, unelte si utilaje pentru mecanizare in constructii, activeaza Cluj si imprejurimi si face parte din grupul de firme Ranexim SRL.

In plina expansiune teritoriala si cu deschidere (dezvoltare) catre domenii noi, ofera un mediu profesional de activitate, optim pentru dezvoltarea unei cariere si dezvoltare profesionala ,traininguri (profesionale si de vanzari), vizite internationale.

Societatea RANEXIM si-a inceput activitatea in anul 1996 ca furnizor de scule electrice si a beneficiat inca de la inceput de un personal tanar si bine calificat reusind astfel sa isi diversifice constant gama de produse. In momentul de fata Ranexim este unul din cei mai mari furnizori de utilaje pentru constructii din Romania.