CREDIT CONTROLLER (cod CC15) SI SENIOR ACCOUNTANT (cod SA25)

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

CREDIT CONTROLLER

¿Intocmeste periodic rapoarte privind situatia clientilor pentru top-management, middle-management, agenti
¿Urmareste debitele, depasirile de limite de credit, vinzarile peste blocare
¿Verifica soldurile, realizeaza inventarierea anuala a clientilor si lucreaza cu auditorii pentru obtinerea confirmarilor de sold de la clienti
¿Realizeaza punctaje cu clientii(la cerere sau in caz de neconcordanta sold)
¿Urmareste incasarile
¿Mentine legatura cu clientii
¿Mentinerea relatiei cu clientii debitori si evidenta cererilor de deblocare;
¿Gestionarea bazei de date de instrumente de plata.
¿Intocmeste si prezinta directorului economic instiintarile de plata si somatiile
¿Tine legatura, sub supravegherea directorului economic, cu avocatii si firmele recuperatoare pentru litiigile ivite

SENIOR ACCOUNTANT

¿ Supervizeaza intocmirea rapoartelor periodice catre managementul local si cel de grup
¿ Mentine relatia cu contabilul grupului; asigura suport contabilului sef in organizarea contabilitatii astfel incit aceasta sa raspunda deopotriva cerintelor legale romanesti si politicilor grupului
¿ Creeaza instrumentul de legatura intre conturile romanesti si raportarea pentru consolidare
¿ Realizarea de analize financiare (cash-flow, ageing, forecast)
¿ Crearea si implementarea de proceduri financiare
¿ Studierea IAS/IFRS aplicabile si informarea managementului despre schimbarile importante care afecteaza activitatea societatii
¿ Revizuirea procedurilor de raportare in functie de modificarile IAS si de noile tipuri de tranzactii ale companiei
¿ Urmareste si analizeaza executia bugetului lunar, trimestrial si anual
¿ Raspunde de stabilirea regulilor unor indicatori de eficienta si acorda suport sefilor de filiala in urmarirea acestora
¿ Contribuie la analiza costurilor si a profitabilitatii
¿ Intocmeste rapoarte pentru privind analiza costurilor ca baza pentru deciziile managementului, cu privire la optimizarea utilizarii resurselor si cresterea profitabilitatii
¿ Este implicat activ in procesul de audit

CERINTE

oStudii superioare economice
oMinim 2 ani experienta pe un post similar
oExperienta in intocmire dosare analiza acordare limite de credit
oAbilitati foarte bune de comunicare
oComputer skills
oLimba engleza nivel avansat
oPermis conducere

¿ Studii superioare in domeniul economic
¿ Experienta de 2-4 ani, intr-o pozitie similara
¿ Cunostinte bune IFRS si RAS, consolidari de conturi
¿ Cunostinte foarte bune de limba engleza, scris, citit si vorbit
¿ Simt de raspundere, bun organizator si planificator, simt analitic
¿ Capacitate de a asimila si procesa rapid informatiile si de a se adapta la schimbare si la situatii speciale.
¿ Fire analitica, precauta, cu simtul datoriei; persoana proactiva, cu simtul responsabilitatii si cu un solid spirit de echipa
¿ Abililtati de comunicare si relationare
¿ Abilitati de gandire analitica si sintetica

BENEFICII OFERITE

Foarte atractiva.