CREDIT CONTROLLER

WOODCOTE ROMANIA SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Credit Control
- Stabileste limitele de credit pentru clienti bazat pe analiza financiara si a istoricului clientului respectiv. Reanalizeaza limitele de credit stabilite si le recalculeaza in functie de evolutia relatiei cu fiecare client in parte;
- Analizeaza debitele si statusul creditelor clientilor in functie de evolutia zilnica a tranzactiilor finaniare;
- Informeaza reprezentantii de vanzari sau clientii in mod direct in momentul in care se apropie de limita de credit stabilita si adopta masuri pentru corectarea acestei situatii ( blocarea livrarilor catre client, realizarea livrarilor catre client in baza platilor cash sau negocierea unui program de plati;
- Cash collection;
- Stabileste si coordoneaza procesul de colectare a banilor ( somatii, intalniri cu clientii, telefoane);
- Contactarea zilnica a clientilor in vederea realizarii cash collection-ului.

CERINTE

-Experienta pe un post similar (departamente de credite in cadrul institutiilor financiar bancare, leasing) min 2 ani;
- Experienta in analiza dosarelor de credit pentru societati comerciale;
- Studii superioare economice. Cunoasterea si intelegerea contabiitatii pana la nivel de balanta si bilant;
- Cunoasterea foarte buna a pachetului MS Office (Excel);
- Limba engleza bine;
- Abilitati foarte bune de negociere si comunicare;
- Candidatul ideal trebuie sa fie o persoana diplomatica, dar care sa stie sa exercite presiuni asupra clientilor atunci cand situatia o cere.

WOODCOTE ROMANIA SRL si-a facut aparitia pe piata româneasca a amenajarilor interioare în August 1999. Ea este una din marile firme importatoare si distribuitoare pentru produsele utilizabile în amenajarile interioare, izolatii, acoperisuri usoare şi sistemelor penru fatade destinate locuintelor, proiectelor administrative - birouri, hoteluri, magazine.
Incepand cu data de 31 Octombrie 2006, Woodcote Romania a fost achizitionata de catre Wolseley plc.
Wolseley plc este numarul unu mondial in distributia de sisteme sanitare si de incalzire si un furnizor important de materiale de constructii si servicii de profil.