COORDONATOR TRANSPORT (dispecer logistica) – Campia Turzii

ABC Human Capital

Job expirat

RESPONSABILITATI

SCOPUL PRINCIPAL AL POSTULUI:

Asigurara utilizarea corespunzatoare a parcului auto cu incadrarea in costurile stabilite si coordonarea activitatii personalului din subordine.

RESPONSABILITATILE POSTULUI

• Coordoneaza activitatea de distributie si ia masuri pentru incadrarea in costurile bugetate, precum si atingerea unor obiective specifice de indicatori de performanta in procesul de distributie
• Coordoneaza activitatea flotei de distributie
• Asigura resursele tehnice necesare in vederea mentinerii flotei auto in stare operationala
• Propune optimizari periodic pentru traseele de distributie, in scopul cresterii eficientei utilizarii flotei proprii sau a flotei inchiriate, in linie cu sezonalitatea si volatilitatea specifica a volumelor si specificului clientilor deserviti
• Aloca eficient autovehiculele din parcul propriu pentru asigurarea distribuirii comenzilor cu respectarea costurilor bugetate, solicitand cand este cazul suplimentarea capacitatii de transport cu mijloace auto inchiriate de la terti
• Raspunde de gradul de incarcare al masinilor in concordanta cu traseele propuse pentru distributie si urmareste incadrarea in limitele legale
• Urmareste comenzile nelivrate sau amanate si le redistribuie pentru livrare
• Urmareste modul de completare si fluxul de documente necesar activitatii de transport si distributie ( foi de parcurs, avize de insotire a marfii, facturi, declaratii de conformitate etc)
• Planifica masinile pentru reviziile periodice si verifica executarea lucrarilor conform devizelor
• Coordoneaza activitatea de intretinere a parcului auto, urmarind periodicitatea lucrarilor de intretinere si reparatii, fara a afecta activitatea de distributie
• Efectueaza prin sondaj controale prin care vizeaza modul in care se exploateaza masinile aflate in parcul auto, verificand starea tehica si intretinerea autovehicolului
• Aproba inlocuirea de diverse componente auto
• Programeaza masinile in service si tine legatura cu utilizatorul autovehicului avariat
• Urmareste permanent ca activitatea de service pentru autovehiculele din parcul auto sa fie asigurata in orice moment
• Intocmeste si urmareste periodic intocmirea rapoartelor, verficarea foilor de parcurs
• Urmareste respectarea normelor de consum de combustibil pentru toate masinile de distributie din parcul auto pe care-l gestioneaza
• Verifica si aproba facturi reparatii, facturi transport intern, cheltuieli activitate transporturi si activitati conexe, aloca centre de cost si le inainteaza spre aprobare sefului ierarhic;transmite facturile aprobate catre contabilitate
• Intocmeste rapoartele zilnice, saptaminale si lunare cu privire la consumurile de carburanti, km parcursi de fiecare masina, si le trimite sefului direct
• Participa la procesele de bugetare costuri distributie, urmareste evolutia lunara a costurilor totale de distributie
• Verifica existenta tuturor autorizatiilor, avizelor etc. necesare desfasurarii in conditii legale a activitatii de transport pentru fiecare autovehicul de distributie in parte;
• Tine evidenta proceselor verbale de predare primire autovehicule, asigurarilor casco si RCA
• Tine evidenta anvelopelor de iarna/vara si se asigura ca shimbul acestora decurge fara probleme
• Verifica numarul de km parcursi in vederea schimbarii anvelopelor uzate
• Intretine relatia cu service-urile pentru masinile ce apartin departamentului de vanzari
• Urmareste valabilitatea ITP-urilor si sesizeaza din timp utilizatorii in cazul expirarii acestora
• Actualizeaza permanent situatia facturilor de intretinere si reparatii a autovehiculelor
• Solutioneaza problemele intampinate in relatia cu furnizorii externi (service-uri, asiguratori, autorizati,etc).

CERINTE

• Studii superioare (de preferat studii tehnice)
• Experienta minim 1 an in pozitii similare;
• Cunostinte utilizare PC

ABILITATI SI CARACTERISTICI PERSONALE:

• Apt din punct de vedere fizic
• Capacitate de lucru in echipa
• Capacitate de a lua decizii corecte , oportune si eficiente
• Maturitate in gandire,consecventa,corectitudine, fidelitate
• Spirit orientat spre performanta,energic.

CV-urile pot fi trimise la urmatoarea adresa: corina.diaconu@abchumancapital.ro

ABC Human Capital – Agentie de recrutare & Executive Search, dezvolta din anul 2005 proiecte de headhunting si recrutare pentru mai mult de 250 de companii prezente pe piata din Romania. Majoritatea proiectelor derulate de agentia noastra se adreseaza pozitiilor de middle si top management, insa compania are experienta si in recrutarea de personal pentru posturi entry level.
Gama serviciilor noastre este alcatuita astfel incat sa raspunda nevoilor companiilor client ― de la selectia si recrutarea personalului, pana la evaluarea profesionala a candidatilor sau a personalului angajat, precum si implementarea de programe de sustinere a persoanelor vizate readaptarii la noile exigente ale pietei fortei de munca.

Portofoliul nostru de clienti: http://www.recrutaresiselectie.ro/portofoliu/