Controlor de Risc

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Analizează si evalueaza profilul de risc de credit pentru dosarele de credit ale clientelei Non-retail si Retail persoane fizice cu profil de risc corporate (rambursari din dividende) in conformitate cu prevederile N1D57 si N1D3
- Analizeaza şi propune solutii de restructurare a creditelor acordate clientilor din portofoliul gestionat (inclusiv, daca este cazul, in coordonare cu celelalte banci finantatoare ale clientului)
- Se implica, inca din faza incipienta in structurarea/analiza tranzactiilor complexe, analiza cererilor de ATP (“approval-to-proceed”), si urmarirea dinamica a tranzactiei -pe circuit de aprobare- in functie de negocierile cu clientul

CERINTE

Studii si Experienta:
- Studii superioare
- Experienta in analiza financiara, contabila si tehnici de analiza aplicate in activitatea de creditare aferenta clientelei persoane juridice
- Cunoastere produse , norme si proceduri asociate clientelei persoanelor juridice
- Cunoastere sisteme si aplicatii informatice specifice analizei dosarelor persoanelor juridice
- Cunoasterea legislatiei in vigoare in domeniul bancar

Profilul candidatului:

- Cunoasterea limbii engleze
- Orientare spre client
- Orientare spre rezultate
- Atentie la detalii
- Cooperare
- Abilitati de negociere

BENEFICII OFERITE

- Oportunitatea de a lucra intr-un mediu profesionist
- Tip de contract: Contract pe perioada nedeterminata

Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.