IT System Engineer

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Participarea ca resurse la proiectele de implementare pe care compania le desfasoara in Republica Moldova;
• Asigurarea serviciilor service management si suport de nivel 1 pentru solutiile implementate de companie;
• Analiza problemelor semnalate de către clienţi şi oferirea de soluţii în timp real, prin intermediul poştei electronice, telefonului si prin interventii on-site la sediul clientului (daca este cazul);
• Respectarea procedurilor companiei în privinţa furnizării acestui tip de servicii;
• Stabilirea şi menţinerea unei bune relaţii profesionale cu clienţii;
• Actualizarea sistemului informatic de gestiune a solutiilor/produselor aflate in suport tehnic/garantie si a cererilor de suport de la clienti;
• Imbunatatirea permanenta a cunostintelor despre produse software si hardware din portofoliul companiei in domeniile de responsabilitate;
• Furnizarea de servicii de consultanta clientilor Star Storage si proiectarea/implementare/livrarea de solutii la un nivel ridicat de calitate;
• Proiectarea de solutii cu arhitecturi cu grad mediu si mare de complexitate (disaster recovery, high availability architecture) bazate pe platforme de enterprise content management;
• Furnizarea de servicii de consultanta clientilor Star Storage si proiectarea/implementarea/livrarea de solutii la un nivel ridicat de calitate;
• Pregatire Demonstratii Tehnice (Proof of Concepts) pentru solutiile din portofoliu;
• Disponibilitate pentru executarea functiei de admin on call pentru solutiile si serviciile din Moldova aflate in etapa de suport, prin rotatie, pe baza procedurii interne care gestioneaza acest rol.

CERINTE

• Experienta relevanta in domeniul tehnologiei informatiei de minim 3 ani;
• Expertiza in domeniul tehnologiilor de servere de stocare a datelor, virtualizare, retea si securitate;
• Cunostinte minime sisteme de operare Windows/Linux;
• Certificari in domeniu (se puncteaza);
• Carnet de conducere tip B;
• Deschis si orientat spre rezultate pozitive;
• Abilitati foarte bune de comunicare;
• Grad ridicat de voluntariat si de proactivitate.

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).