Manager Comunicare - proiect fonduri structurale

Fundatia pentru Democratie Cultura si Libertate

Job expirat

RESPONSABILITATI

Fundatia pentru Democratie, Cultura si Libertate – filiala Calarasi (FDCL – CL) anunta scoaterea la concurs a unui post full time (8 ore/zi), pe durata determinata (pana la data de 31 iunie 2012) de manager de comunicare pentru proiectul „Danube House – regional identity for economic development”, cofinantat de catre Uniunea Europeana si Guvernul Romaniei prin Programul de cooperare transfrontaliera Romania-Bulgaria. Elaborarea documentatiilor de atribuire pentru contractele ce privesc activitatile de comunicare din proiect;
 Colaborarea permanenta cu furnizorii si prestatorii contractati pentru activitatile de comunicare din proiect si verificarea modului de realizarea de catre acestia a activitatilor respective (inclusiv din punct de vedere al concordantei cu Manualul de Identitate Vizuala);
 Participarea la organizarea si desfasurarea activitatilor de comunicare;
 Redactarea si transmiterea comunicatelor de presa; monitorizarea aparitiilor in presa a informatiilor privind proiectul;
 Comunicarea interna (cu conducerea si personalul FDCL - CL, cu echipa de proiect, cu echipele altor proiecte ale FDCL – CL);
 Comunicarea externa (cu Secretariatul Tehnic Comun al programului, cu autoritatile publice, cu expertii externi, cu alte organizatii care au legatura cu implementarea proiectului), inclusiv redactarea si transmiterea tuturor documentelor solicitate de acestea/acestia;
 Constituirea si actualizarea permanenta a bazei de date cu organziatiile si persoanele relevante pentru proiect;
 Crearea si actualizarea site-ului proiectului din punct de vedere al continutului;
 Prezenta permanenta la sediul proiectului in timpul programului de lucru, cu exceptia deplasarilor efectuate in interesul proiectului si aprobate de managerul de proiect.
 Relatiile de munca vor avea la baza Codul Muncii si legislatia din Romania;
 Mediu de lucru profesionist, la standarde europene, inclusiv dotari cu echipamente IT de ultima ora;
 Pachet salarial motivant;
 Acces la autoturismul proiectului pentru deplasari in interesul acestuia;
 angajarea este conditionata de aprobarea de catre Secretariatul Tehnic Comun si Autoritatea de Management, concretizata prin semnarea unui act aditional la contractul de finantare, prin care se accepta ocuparea postului de catre persoana castigatoare a concursului ;
 contractul de munca se va incheia pe durata determinata, pana la finalizarea implementarii proiectului, respectiv pana la data de 30 iunie 2012.

CERINTE

 Diploma de licenta, studii post-universitare, master, doctorat sau formare/specializare in domeniul comunicarii (inclusiv relatii publice, jurnalism, sociologie sau domenii conexe);
 Experienta profesionala: minimum 1 an in domeniul comunicarii;
 Foarte bune abilitati de comunicare interna si externa (cu echipa de proiect, cu autoritatile programului, cu mass-media, cu autoritatile publice, cu alte organizatii);
 Cunoasterea limbilor:
o Romana:
 scris si vorbit – foarte bine
o engleza:
 Cunoasterea programului de cooperare transfrontaliera Romania – Bulgaria (cu accent pe Manualul de Identitate Vizuala) – www.cbcromaniabulgaria.eu;
 Cunostinte foarte bune de operare PC (Windows, Word, Excel, PowerPoint, navigare internet);
 Disponibilitate de deplasare in medie 10 zile pe luna (in principal in judetele / districtele din regiunea transfrontaliera Romania – Bulgaria) pentru activitatile incluse in proiect;
 Detinerea persmiului de conducere auto categoria B;
 Posibilitate de deplasare cu autoturism propriu in situatiile de indisponibilitate a autoturismului dedicat proiectului;
 Capacitate ridicata de lucru in echipa;
 Spirit pozitiv, inclinat sa isi asume initiative si raspunderi, preocupat sa gaseasca solutii legale la aspectele intalnite in derularea unui proiect international.
ETAPELE CONCURSULUI
 Transmiterea CV-ului (format europass, in limba engleza) si a unei scrisori de intentie la adresa cglavan@fdcl.eu pana la data de 31 ianuarie 2011, ora 14.00. Formularul de cv este disponibil pe site-ul oficial http://europass.cedefop.europa.eu. La receptionarea CV-ului, se va transmite un e-mail de confirmare, cel mai tarziu pana la data de 31 ianuarie 2011, ora 20.00.
 Preselectie pe baza de cv (fara prezenta candidatilor): 01.02.2011
 Contactarea candidatilor preselectati si invitarea la sustinerea probelor de concurs: 01.02.2011 ; contactarea candidatilor se va face prin e-mail sau telefonic, la datele de contact furnizate in CV ;
 Concurs cu persoanele preselectate: 03.02.2011. Concursul va consta din doua probe :
- Proba scrisa :
o test grila cu intrebari din documentele disponibile pe site-ul oficial al programului www.cbcromaniabulgaria.eu);
o redactarea unui comunicat de presa in limba romana si traducerea sa in limba engleza.

Fundatia are drept scop promovarea culturii si a valorilor culturale romanesti si universale, identificarea, initierea, proiectarea, sustinerea si derularea unor proiecte si programe cu impact social si cultural care sa contribuie la afirmarea valorilor culturale si democratice.