Economist - analist financiar contabil

DIMA CONSULTING GROUP

Job expirat

RESPONSABILITATI

- intocmeste planificarea financiars si stabileste planul cheltuielilor sectiilor si atelierelor de productie;
- urmareste eficienta procesului de productie sesizand produsele care nu se incadreaza in rentabilitatea prevazuta;
- asigura efectuarea corecta si la timp a inregistrarilor contabile( materii prime si materiale, amortizari, manopera etc) pe sectii, ateliere de productie si tipuri de produse;
- urmareste eficiensa economica a sectoarelor de productie auxiliare prin produsele fabricate, cheltuieli, beneficii; sinteza economica a pretului de cost realizat;
- efectueaza prin sondaj verificarea consumurilor specifice de materii prime si materiale, energie ¿i combustibil, fata de productia realizata la zi;
- analizeaza lunar si ori de cate ori este necesar cu factorii de r¿spundere ai sectoarelor situatia economico-financiara a sectoarelor si propune masuri de imbunatatire;
- valorifica lunar inventarierea productiei neterminate ;
- efectueaza lunar situatia costurilor operationale de fabricatie pentru toate tipurile de produse si servicii prestate;
- analizeaza si propune masuri de crestere a rentabilitatii atat pe total cat si pe fiecare produs, activitate sau servicii;
- urmareste evidenta preturilor de aprovizionare a materiilor prime, materialelor, energie electrica, combustibil, prestari servicii;
- urmareste cheltuielile de productie la produsele realizate in structura si evolutia lor;
- raspunde de centralizarea cheltuielilor la nivel de sectii de productie si total societate;
- participa la inventarierea patrimoniului.

CERINTE

- studii superioare de profil,
- experienta pe o pozitie similara min 1 an,
- cunostinte contabilitate de gestiune - antecalcul si postcalcul; cunostinte de fiscalitate; calcul de cost; analize economice,
- operare PC - pachetul Office, soft contabil.

Companie cu capital privat, producator, cu piata de desfacere la nivel de Europa.