CONTABIL SEF -SEDIUL DPD BUFTEA

Dymanic Parcel Distribution SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Organizeaza si gestioneaza in mod eficient activitatea financiar-contabila in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare si normele sau reglementarile interne ale societatatii.
Organizeaza si coordoneaza controlul financiar preventiv, stabilind operatiunile si documentele ce se supun controlului financiar preventiv, precum si persoanele care exercita acest control.
Raspunde de consemnarea corecta si la timp, in scris, in momentul efectuarii ei, in documente justificative a oricarei operatii care afecteaza patrimoniul societatii si de inregistrarea cronologica si sistematica in evidenta contabila a documentelor justificative in conformitate cu prevederile legale in vigoare.
Organizeaza si participa la intocmirea lucrarilor de inchidere a exercitiului financiar-contabil, la operatiunile de inventariere a patrimoniului urmarind modul de valorificare a rezultatelor inventarierii.
Raspunde de completarea registrelor obligatorii.
Verifica documentele contabile privind cheltuieli generale si administrative. Aproba la plata aceste cheltuieli. Verifica inregistrarea corecta a cheltuielilor pe centre de cost.
Asigura si raspunde de indeplinirea la termen a obligatiilor societatii fata de bugetul statului si terti in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare .
Supravegheaza reconcilierea si inchiderea conturilor , asigura si raspunde de elaborarea balantei de verificare la termenele stabilite de legislatia in vigoare.
Monitorizeaza relatiile cu organele de control ale statului (Directia Finantelor Publice, Directia Impozite si Taxe Locale, Garda Financiara, Comisia de Statistica, etc.)
Elaborareaza proceduri interne privind activitatea contabila, actualizarea procedurilor contabile existente.
Mentine un sistem de control intern adecvat cu privire la activitatea departamentului financiar-contabil.
Pregateste situatii financiare statutare anuale si periodice.
Urmarire, verificare, intocmire ordine de compensare
Responsabil cu inchiderile de luna
• Intocmire plan amortizare mijloace fixe
• Intocmire situatii cu cheltuieli in avans
• Verificare jurnale vanzari/cumparari
• Verificare solduri balanta
• Intocmire raportari privind TVA si impozitul pe profit
• Intocmire bilant
• Intocmire raportari interne
Mentine relatia cu administratia financiara.
Relatia cu administratia fondului de mediu.

CERINTE

Expert contabil- avantaj
Cunostinte solide in ceea ce priveste legislatia in vigoare privind domeniul financiar- contabil.
Minim 5 ani experienta in domeniu, cuprinzand toate aspectele activitatii financiar-contabile.
Studii superioare cu profil
economic( avantaj ASE).
Cunostinte soft-uri contabile.
Limba engleza nivel avansat.

BENEFICII OFERITE

- bonuri de masa
- decontare transport

DESCRIEREA FIRMEI

Companie de curierat intern si international