Trade Finance Operations Officer

UniCredit Tiriac Bank

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Sa verifice documentele primite de la clientii bancii si de la alte banci, sa verifice orice neconcordanta si sa clarifice orice element lipseste astfel incat operatiunile respective sa fie procesate in concordanta cu procedurile interne si regulamentele valutare
- Sa propuna solutii pentru situatii neclare si sa obtina aprobarea sefului de serviciu
- Sa testeze si sa implementeze imbunatatirile de programe si de noi produse
- Sa raporteze sefului de serviciu orice tranzactie suspecta
- Sa faca propuneri pentru imbunatatirea procedurilor si a procesului de lucru
- Sa arhiveze documente in dosarele corespunzatoare
- Sa fie proactiv in a gasi solutii si a rezolva problemele zilnice
- Sa informeze la timp seful de serviciu si seful/adjunctul sefului de departament despre orice eroare intamplata in cursul zilei de lucru
- Sa propuna solutii pentru erori intamplate in cursul procesului de lucru
- Sa asigure suport colegilor din sucursale in legatura cu proiectele referitoare la operatiunile documentare (ordine de plata conditionate/documenatre)
- Pregateste diverse rapoarte solicitate de autoritaile legale romane (BNR) si conducerea bancii
- Ofera sprijinul necesar clientilor bancii cu privire la operatiunile documentare
- Coopereaza cu alte departamente ale bancii pentru indeplinirea sarcinilor in timp util

CERINTE

- Studii superioare (de preferinta economice)
- Minimum 2 ani de experienta bancara
- Cunostinte privind operatiunile valutare (plati in lei si valutare, SWIFT)
- Cunostinte privind operatiunile documentare
- Cunostinte privind regulamentele valutare
-Cunostinte privind bancile corespondente reprezinta un avantaj
- Trebuie sa inteleaga piata locala, competitorii si regulamentele specifice
- Abilitati de comunicare bune
- Gandire analitica
- Orientare catre clienti, capabil sa lucreze in conditii de stres
-Spirit de echipa si deschidere la schimbare
- Creativitate, intiativa si flexibilitate
- Sa fie atent la detalii si capabil sa stabileasca prioritati
-Buna cunoastere a limbii engleze -scris si citit, alte limbi straine cunoscute reprezinta un avantaj
- Cunostinte bune de utilizare computer

UniCredit Group este una din cele mai mari organizatii financiar-bancare din Europa, fiind numarul 1 pe piata bancara din Europa Centrala si de Est. UniCredit este prezent in 23 de tari, unde 170.000 angajati deservesc peste 40 milioane de clienti prin intermediul a 9,000 de sucursale.

UniCredit Tiriac Bank , membra a Unicredit Group este un important jucator pe piata bancara din Romania, cu active in valoare de 3,6 miliarde EUR, o retea de peste 140 sucursale, unde peste 2.600 de angajati vin in ajutorul a peste 600.000 de clienti.