Telemarketing Specialist

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Profileaza prospectii pe baza intrebarilor de profilare dezvoltate de departamentul marketing
- Califica telefonic prospectii existenti in baza de date conform indicatorilor de calificare implementate in CRM-ul companiei
- Preluarea telefoanelor care se refera la precalificarea unui potential client
Stabileste intalniri pentru forta de vanzari cu potentiali clienti rezultati in cadrul procesului de generare de leaduri
- Furnizeaza potentialilor clienti informatii de baza referitoare la activitatea companiei
- Raspunde pe email sau telefonic la solicitarile potentialilor clienti sosite in trimiterii informatiilor despre companie
- Intretine si orienteaza discutiile pe chat-ul serviciului de telemarketing implementat pe Intranet
- Furnizeza informatii complete fortei de vanzari referitoare la discutiile purtate cu prospectii existenti in baza de date a companiei (buget, pozitionare in ciclul de vanzare, persoana de decizie, informatii suplimentare solicitate, solutii aflate in portofoliu)
- Face follow up pe campaniile de marketing conform planului operational de marketing
- Isi atinge lunar obiectivelor profesionale si contribuie la dezvoltarea echipei
- Se implica pentru modificarea/adaptarea scripturilor de apel si a procedurilor de
- Telemarketing in cazul in care acestea nu satisfac nevoile de business.
- Participa la toate cursurile de calificare realizate de Departamentul marketing penru echipa de telemarketing si pentru cea de vanzari

CERINTE

- Absolvent invatamant superior
- Minim 6-12 luni pe un post similar intr-un departament de Telemarketing, Telesales, Customer Care
- Abilitatea de a sintetiza cantitati mari de informatie
- Cunostinte in domeniul vanzarii prin telefon pe segmentul B2B
- Cunostinte in domeniul IT&C
- Cunostinte de Marketing Relational sau Direct
- Marketing cu accent pe Telemarketing
- Abilitati de vorbi cursiv in limba engleza
- Abilitati de comunicare interpersonala, prezentare, lucru in echipa
- Cunostinte avansate operare PC

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).