TEHNICIAN VETERINAR PT INSTITUT CERCETARI SI PRODUCTIE

ADD VALUE SERV

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Executa lucrari de laborator specifice compartimentului cu respectarea procedurilor standard intocmite pentru fiecare lucrare in parte (sterilizare umeda, uscata, sterilizare fermentoare, centrifugare in flux continuu, cultivare cellule in suspensie, concentrare prin ultracentrifugare tangentiala, sterilizare prin filtrare cu filter EKS, Millippore, preparare seruri)
• Efectueazã comasarea suspensiilor virale din recipienţii inoculaţi,
• Efectueaza punerea in formula farmaceutia a vaccinului, inainte de conditionare.
• Participa la operatii care vizeaza compartimentul (aprovizionare cu animale de laborator , furaje)
• Intretine trusa medicala a compartimentului
• Asigura receptia animalelor de laborator si conditiile de carantina ce se instituie in primele zile si are registrul cu evidenta acestora.
• Asigura conditii optime de microclimat intregului efectiv de animale.
• Intocmeste ratiile de hrana pentru animale de laborator si tine registrul de evidenta a acestora
• Asigura furajarea si adaparea animalelor de laborator pe toatr perioada testarii.
• Executa pe animalele de laborator urmatoarele teste : imunizari , hiperimunizari, vaccinari pentru testarea valorii biologice a vaccinurilor virale, recoltari de sange
• Efectueazã teste de steritate bacterianã şi fungica pentru produsele avute in lucru
• Inregistrarea activitatii de producţie in caietele de evidenta primara, fisele de monitorizare a activitatii pe fiecare utilaj/ aparatura in parte si dosare de fabricatie
• Asista esantionarea seriilor de produs vrac
• Pregatirea camerelor curate in vederea efectuarii lucrarilor de laborator si completarea fiselor de curatenie.
• Pregãtire materiale de lucru (pipete pentru sterilizare, baloane pentru stocare mase virale),
• Pregateste spatiile de lucru in vederea desfasurarii operatiunilor de punere in formula farmaceutica a produselor antivirale, conform procedurilor
• Monitorizeaza parametrii de lucru ai tuturor utilajelor folosite pentru finalizarea unei serii de produs in timpul functionarii acestora si ii inregistreaza in jurnalele proprii fiecarui aparat.
• Depoziteaza deseurile rezultate in urma procesului de productie, pe categorii (hartie, aluminiu, sticla, etc), astfel incat acestea sa poata fi ridicate de unitatile specializate.
• Participa, cand este nevoie, la prepararea mediului de cultivare pentru culturile celulare si la oricare dintre etapele de obtinere a unui produs antiviral sau de diagnostic .

CERINTE

a) Studii: liceu de specialitate
b) Vechime : 5 ani
c) Abilitati , aptitudini: Ordonat, disciplinat, manualitate buna, rezistenta la efort si conditii de stres, capacitate de concentrare si colaborare cu colegii , spirit de echipa, comunicativ
d) Alte cerinte specifice : Instruire, experienţã şi cunoştinţe generale în domeniul întreţinerii şi multiplicãrii culturilor celulare in system static si rotativ, ultrafiltrarii tangentiale, centrifugarii in flux continuu, intretinerea animalelor mari in biobaza, operarea autoclavelor si etuvelor.

DESCRIEREA FIRMEI

Add Value Serv (www.sandler-ro.com)
Expertiza in recrutare, training si consultanta.

Lucram pentru companii determinate sa fie in top 3 in domeniul lor de activitate prin calitatea angajatilor recrutati, prin trainingurile oferite angajatilor existenti, si prin remodelarea politicilor comerciale, de marketing si financiare, companii care se bazeaza pe un management performant si pe motivarea corespunzatoare a angajatilor realizand o retentie pe termen lung prin sustinerea dezvoltarii profesionale. Cautam in permanenta profesionisti si \"tinere sperante\" pentru domenii precum:
- servicii medicale (medici, asistente medicale etc.)
- proiectare in constructii pe proiecte mari (arhitecti, ingineri constructori, project manageri, directori de investitii etc.)
- agribusiness (productie, marketing, vanzari, ferme etc.)
- FMCG (vanzari, marketing etc.)
- consultanta in obtinerea de fonduri structurale
- manageri dornici si capabili sa faca fata unor provocari de business
- oameni de vanzari care stiu sa faca diferenta in piata

Trimite CV cu poza si asteptari salariale la vlad@sandler.com si afla mai multe despre aceasta oportunitate. Doar candidatii selectati vor fi contactati in urmatoarele 4 saptamani.