VANZATOR

S.C. berolina RO SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

– vinde
– identifica si valorifica potentialul de piata
– calatoreste cand si unde este nevoie (pana la 75% din timp)
– consolideaza / creste numarul clientilor existenti si castiga noi clienti
– abordeaza key accounts si dezvolta relatia cu acestia
– raspunde la orice intrebari despre produse si cunoaste detalii tehnice
– primeste cereri de oferta de la clienti
– realizeaza si trimite oferte – generale sau pe produs
– urmareste derularea ofertelor si comenzilor catre clienti
– analizeaza cereri de la clienti noi / cereri de distributie si propune / prezinta managerului
– persoana de contact a clientilor pentru probleme tehnice, de vanzare
– provoaca, genereaza si preia comenzi de la clienti
– suport general de marketing pentru clienti
– suport tehnic pentru clienti
– sprijina si participa la diverse actiuni ale clientilor (expozitii, prezentari, demonstratii)
– livreaza marfa – cand este nevoie
– realizeaza oferte, centralizatoare si orice orice alte materiale necesare activitatii sau cerute de management
– verifica sesizarile clientilor / ia masuri de rezolvare
– cunoaste si circula (in firma si la clienti) informatii tehnice si modificari de natura tehnica sau comerciala
– raspunde de incasarea contravalorii marfurilor livrate catre clientii sai
– urmareste concurenta si strange informatii de pe piata
– realizeaza impreuna cu referentul de vanzari propunerea de comanda pentru furnizori
– urmareste derularea comenzilor / furnizori
– efectueaza receptia marfii – cantitativ, calitativ, nota de receptie (impreuna cu colegii din
birou)
– informeaza managerul privitor la diferente cantitative / probleme calitative la receptii
– participa la inventare
– intocmeste raport saptamanal/lunar de activitate / plan pentru saptamana/luna urmatoare
– cunoaste si respecta regulamentul si procedurile din firma
– propune, initiaza, participa la diverse proiecte in cadrul firmei ca membru sau conducator de proiect
– ramane la dispozitia firmei pentru insarcinari speciale
– Colaboreaza cu toate celelalte departamente din firma
– Raporteaza managerului

CERINTE

- Absolvent studii superioare de specialitate sau calificari/cursuri postliceale: electric, electronic, automatica, calculatoare, informatica - constituie avantaj
- Experienta profesionala: minim 2-3 ani in domeniu pe un post similar
- Cunostinte hardware si de vanzari (certificari in acest domeniu constituie avantaj)
- Dorinta de perfectionare permanenta
- O buna cunoastere a limbii engleze
- Permis auto categoria B (obligatoriu)
- Disponibilitate pentru deplasari in tara si strainatate

BENEFICII OFERITE

- Decontare transport
- Comisioane suplimentare pentru vanzari conform planului de comisionare interna

DESCRIEREA FIRMEI

www.berolinaromania.ro