TEHNICIAN/RESPONSABIL CU ECHIPA CENTRALA - LOCURI DE MUNCA - Specializarea prospectie – negociere piata fortei de munca

Agentia Nationala pentru Romi

Job expirat

RESPONSABILITATI

Functiile postului:

• Participarea la toate fazele desfasurarii proiectului pentru locurile de munca (creare, planificare, punerea in functiune si desfasurarea activitatilor, monitorizare, evaluare, administrare si relatii inter-institutionale), asistenta tehnica in domeniul locurilor de munca pentru populatia de etnie roma, crearea si supervizarea programului.
• Sprijin pentru punerea in aplicare a programului in 8 orase din Rom¿nia: incorporarea directivelor strategice ale ANR/FSG, monitorizare, reuniuni de coordonare cu coordonatorii si personalul din teritoriu, monitorizarea programului la nivel regional/local, actiuni institutionale, cereri de asistenta tehnica, definirea metodelor generale de munca si cautarea de noi metode de lucru. Specializare in asistenta tehnica referitoare la prospectarea si intermedierea profesionala cu companiile
Formare si transfer:
• Actiune inter-insitutionala: Relatia cu administratia publica si alte entitati sociale, at¿t pentru punerea in aplicare a proiectului c¿t si pentru actiuni ce tin de politicile publice ale ANR la diferite niveluri (european, national si regional). Relatia cu FSG din Spania

Cerintele Postului:

• Constituie un avantaj orice curs post – universitar in politici sociale si domeniul locurilor de munca, gestiunii afacerilor, sisteme de selectie de personal, domeniul intercultural, interventie sociala, stiinte sociale, gestiuni pentru organizare, dezvoltare organizatorica sau orice alta formare care poate fi aplicata acestui post.
• Cunostinte de planificare, gestiune si urmarire a proiectelor pentru locuri de munca.
• Cunostinte referitoare la piata muncii: sisteme de formare ocupationala, orientare profesionala, resurse umane si companii.
• Capacitatea de a coordona echipe si programe.
• Cunostinte de gestiune economica si administrativa.
• Implicare, initiativa si motivare fata de munca pe care urmeaza sa o desfasoare.
• Capacitate de a munci in echipa, capacitate de a gestiona situatii pentru desfasurarea functiilor care le corespund.
• Disponibilitate pentru a calatori.
• Empatie si sensibilitate fata de subiectele sociale.
• Cunoasterea comunitatii rome.Constituie un avantaj cunoasterea limbii engleze
• Cunostinte specifice si specializate in domeniul prospectarii si intermedierii profesionale cu companiile

Contract de munca perioda determinata
2 ani (01 februarie 2009 – 31 ianuarie 2011)
Norma intreaga – 8 ore.
Salariu brut/luna: 1.600 - 1.700 euro (aproximativ)

CERINTE

• Licenta – Diploma in stiinte Sociale, stiinte Economice sau Management
• Formare Profesionala in Gestionarea de Proiecte

• Se cere experienta anterioara in gestionare de proiecte si de echipe in domeniul incluziunii socio – profesionale a populatiei de etnie roma.
• Experienta in relatia cu administratia publica.
• Experienta profesionala in medii interculturale si /sau de afaceri

Note
• Motivatia de a lucra intr-o echipa multiculturala, multidisciplinara si competitiva
• Program de lucru full time
• Rezistenta la stres
• Cerinta de a respecta termenele limita.
• Cunoasterea elementelor specifice ale culturii rome..

Va rugam la trimiterea CV- ULUI, sa specificati optiunea pentru post(uri)

PROGRAMUL OPERAtIONAL SECTORIAL DEZVOLTAREA RESURSELOR UMANE (POS DRU)
Agentia Nationala pentru Romi impreuna cu Fundatia Secretariado Gitano Spania implementeaza proiectul „Impreuna pe piata muncii” cu finantare din Fondul Social European
Impreuna pe piata muncii”, va fi implementat pentru o perioada de 2 ani (2008-2010), In 8 localitati din Romania (una din fiecare regiune).