Tehnician/Inginer IT

Best Corporate Labour Group

Job expirat

RESPONSABILITATI

Cautam un Tehnician/Inginer IT care sa execute activități de instalare, punere în funcțiune, suport tehnic, instruire si mentenanță pe care clientul nostru le derulează in tara si strainatate.

- Imbina activitati de birou cat si de teren;
- Suport intern IT pentru infrastructura si angajații companiei;
- Service si mentenanță pentru sistemele livrate;
- Instalare si punere in funcțiune de sisteme IT, de securitate si de automatizare;
- Diagnosticarea corecta a problemelor reclamate de client;
- Găsirea soluțiilor optime de remediere a sistemelor, instalațiilor;
- Diagnosticarea corectă a problemelor de rețea;
- Remediarea optimă a problemelor de rețea;
- Instruirea operatorilor pentru sistemele si produsele livrate de companie.

CERINTE

- Studii tehnice medii sau superioare
- Experienta profesionala de minim 1 ani de zile in domeniul IT, preferabil si electric;
- Cunoștințe de limba engleza la nivel mediu – obligatoriu;
- Inclinatii spre invatarea de noi tehnologii si produse;
- Carnet de conducere auto categoria B (experiența minim 1 an);
- Disponibilitate de a face deplasări in tara si străinătate pe perioade lungi;
- Instalare/configurare Windows 7, 10;
- Familiarizarea cu Windows Server 2008 R2 / 2012 R2 reprezinta un avantaj;
- Familiarizarea cu distributii de Linux (Ubuntu, Ubuntu Server, CentOS etc) reprezinta un avantaj;
- Cunoașterea funcționării protocoalelor de bază dintr-o rețea (DHCP, DNS, NAT, IMAP, TCP, ICMP, ARP, etc);
- Experienta in configurari de switch-uri/router-e reprezintă un avantaj;
- Experienta cu folosirea software-urilor de virtualizare (VMWare Workstation sau Oracle VirtualBox);
- Folosirea comenzilor de consola Windows (ipconfig, ping, tracert, arp, nslookup, etc) pentru depanarea unei retele;
- Identificarea problemelor hardware ale echipamentelor (alimentare, erori de HDD, memorie, procesor, etc);
- Folosirea diverselor utilitare de backup, testare de hardware, remote administration, etc (ex.: Acronis, CrystalDiskInfo, HWiNFO, MemTest, putty, Remote Desktop, FileZilla, etc);
- Cunoasterea diferitelor tipuri de cabluri de retea (UTP, FTP, SFTP, Cat 5/5e, Cat 6/6a, fibra optica, coaxial, etc);
- Sertizarea cablurilor de retea;
- Experienta cu fibra optica reprezinta un avantaj.

We are a friendly company with a personal approach to recruitment. We endeavour to treat all of our candidates how we ourselves would wish to be treated and we make every effort not to waste your time or make any false promises of work that we cannot deliver upon.