Technical Support Engineer

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Analizeaza problemele semnalate de catre clienti si ofera solutii in timp real prin intermediul postei electronice, telefonului si prin interventii on-site la sediul clientului (daca este cazul);
- Documenteaza si reproduce incidentele semnalate de clienti conlucrand cu ceilalti ingineri de suport tehnic la dezvoltarea know-how-ului echipei de suport;
- Participa la activitatile de suport aferente mentenantei solutiilor implementate de Star Storage la clientii sai;
- Participa la instalarea upgrade-urilor, patch-urilor solutiilor si produselor implementate de Star Storage la clientii sai;
- Urmareste imbunatatirea relatiilor cu clientii si a nivelului de satisfactie a acestora;
- Isi imbunatateste nivelul de cunostinte despre produsele si solutiile software de captura si de gestiune a continutului (ECM) din portofoliul companiei.

CERINTE

Profesional:
- studii superioare finalizate- Electronica si Telecomunicatii/Automatica si Calculatoare/ASE – Cibernetica si Statistica Economica/Informatica;
- Sisteme de operare: Microsoft Windows 2000/XP/Vista/2003/2008, Linux-like OS (RedHat, Solaris, Gentoo) – instalare, configurare, administrare
- Baze de date (cel putin doua din ele): Microsoft SQL Server 2005/2008, Oracle 9i/10g/11g, IBM DB2 – instalare, configurare, analiza performanta
- Servere de aplicatii: Apache Tomcat, WebSphere Application Server, JBoss – instalare, configurare, administrare, analiza performanta
- cunostinte bune de scripting – Windows powershell, VB Script, bash/awk/perl
- experienta suport tehnic L2 sau administrare servere de aplicatii – minim 2 ani

Personal:
- gandire analitica;
- abilitati avansate de sinteza si comunicare;
- orientare catre client si catre intelegerea nevoilor acestuia;
- pasionat de tehnologie si rezolvarea de probleme;
- cunostinte bune de limba engleza;

Plus:
- Experienta suport tehnic L2/L3 in mediu enterprise;
- Experienta de lucru cu unul sau mai multe din urmatoarele produse: EMC Documentum, IBM Filenet, Alfresco;
- Utilizator curent de WireShark, JMeter, Selenium;
- Cunostinte XML, HTTP/HTTPS, SSL;
- Experienta de debugging aplicatii enterprise dezvoltate in Java;
- Cunostinte bune o a doua limba straina;

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).