Team Leader (Java)

STAR STORAGE SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Lucreaza cu tehnologii EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management)
- elaboreaza planul proiectului in ansamblu si il prezinta impreuna cu managerul de proiect clientului (intern sau extern)
- aloca resursele materiale si umane pentru inceperea proiectului (angajati, aparatura, materii prime, subcontractori etc.)
- coordoneaza echipa din subordine in procesul de creare a codului sursa pentru implementarea practica a proiectului la care participa, coordoneaza adaptarea programelor informatice deja existente ce pot fi folosite in cadrul proiectului de a carui gestionare raspunde ;
- participa la elaborarea solutiilor tehnice pentru realizarea practica a proiectelor la care participa
- coordoneaza echipa din subordine in procesul de testare/ post-testare
- elaboreaza si implementeaza sistemele de evaluare si monitorizare pentru echipa din subordine
- controleaza desfasurarea proiectului din toate punctele de vedere (financiar, calitativ, ca termeni de livrare pe sub proiecte sau activitati punctuale)
- raporteaza directorului dezvoltare software in etapele stabilite initial cu privire la modul de desfasurare a proiectului
- ofera suport participantilor la proiect pentru indeplinirea sarcinilor la standardele solicitate
- solutioneaza problemele care pot aparea din situatii neprevazute, inclusiv replanifica desfasurarea proiectului si negociaza noile conditii cu clientul
- pastreaza permanent contactul cu managerul de proiect si cu clientul si ii solicita participarea la desfasurarea proiectului in limitele negociate initial ;
- evalueaza proiectul in fazele de testare si initiaza schimbarile necesare
- livreaza rezultatele finale ale proiectului si se asigura de receptia lor in conditii bune
- evalueaza rezultatele proiectului dupa o anumita perioada de la livrare, din punct de vedere al satisfactiei clientului si al imbunatatirilor obiective in activitatea lui.

CERINTE

- Experienta in domeniul managementului de proiect informatic;
- Experienta in conceperea strategiei de business a unui proiect;
- Experienta in lucru cu tehnologiile Java (in special J2EE);
- Experienta in dezvoltarea de aplicatii web (in special JSP, Servlet);
- Cunoasterea amanuntita a tehnologiilor XML, XSL, HTML, JavaScript;
- Cunoasterea limbajului SQL92;
- Limbaje de programare:
Java, J2EE
Applet, beans ¿ se puncteaza
HTML avansat ¿ se puncteaza
Experienta in lucrul cu servere de aplicatii (eg. Websphere, BEA) ¿ se puncteaza
- Sisteme de operare:
WinNT/2k - nivel utilizator avansat;
Linux, IBM-AIX, Sun Solaris, HP-UX - se puncteaza
- Constituie un avantaj:
- Capacitate si experienta de analiza si proiectare
- Abilitati de comunicare (oral si scris)
- Studii necesare:
- de specialitate, superioare,
-Limba straina: Engleza

BENEFICII OFERITE

- Dezvoltare profesionala: se asigura training pe dezvoltare aplicatii pe platforma EMC Documentum;
- Salariu atractiv + schema de motivare;
- Posibilitati de afirmare si promovare;
- Mediu de lucru modern;
- Echipa tanara, dinamica, profesionista.

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management)
Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR)