Team Leader (java)

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

¿ Lucreaza cu tehnologii EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management)
¿ elaboreaza planul proiectului in ansamblu si il prezinta impreuna cu managerul de proiect clientului (intern sau extern)
¿ aloca resursele materiale si umane pentru inceperea proiectului (angajati, aparatura, materii prime, subcontractori etc.)
¿ coordoneaza echipa din subordine in procesul de creare a codului sursa pentru implementarea practica a proiectului la care participa, coordoneaza adaptarea programelor informatice deja existente ce pot fi folosite in cadrul proiectului de a carui gestionare raspunde ;
¿ participa la elaborarea solutiilor tehnice pentru realizarea practica a proiectelor la care participa
¿ coordoneaza echipa din subordine in procesul de testare/ post-testare
¿ elaboreaza si implementeaza sistemele de evaluare si monitorizare pentru echipa din subordine
¿ controleaza desfasurarea proiectului din toate punctele de vedere (financiar, calitativ, ca termeni de livrare pe sub proiecte sau activitati punctuale)
¿ raporteaza directorului dezvoltare software in etapele stabilite initial cu privire la modul de desfasurare a proiectului
¿ ofera suport participantilor la proiect pentru indeplinirea sarcinilor la standardele solicitate
¿ solutioneaza problemele care pot aparea din situatii neprevazute, inclusiv replanifica desfasurarea proiectului si negociaza noile conditii cu clientul
¿ pastreaza permanent contactul cu managerul de proiect si cu clientul si ii solicita participarea la desfasurarea proiectului in limitele negociate initial ;
¿ evalueaza proiectul in fazele de testare si initiaza schimbarile necesare
¿ livreaza rezultatele finale ale proiectului si se asigura de receptia lor in conditii bune
¿ evalueaza rezultatele proiectului dupa o anumita perioada de la livrare, din punct de vedere al satisfactiei clientului si al imbunatatirilor obiective in activitatea lui.

CERINTE

¿ Experienta in domeniul managementului de proiect informatic;
¿ Experienta in conceperea strategiei de business a unui proiect;
¿ Experienta in lucru cu tehnologiile Java (in special J2EE)
¿ Experienta in dezvoltarea de aplicatii web (in special JSP, Servlet)
¿ Cunoasterea amanuntita a tehnologiilor XML, XSL, HTML, JavaScript
¿ Cunoasterea limbajului SQL92
¿ Limbaje de programare:
Java, J2EE
Applet, beans ¿ se puncteaza
HTML avansat ¿ se puncteaza
Experienta in lucrul cu servere de aplicatii (eg. Websphere, BEA) ¿ se puncteaza
¿ Sisteme de operare:
WinNT/2k - nivel utilizator avansat;
Linux, IBM-AIX, Sun Solaris, HP-UX - se puncteaza
¿ Constituie un avantaj:
-Capacitate si experienta de analiza si proiectare
-Abilitati de comunicare (oral si scris)
¿ Studii necesare:
-De specialitate, superioare,
¿ Limba straina:
-Engleza

BENEFICII OFERITE

Dezvoltare profesionala: se asigura training pe dezvoltare aplicatii pe platforma EMC Documentum
-Salariu atractiv + schema de motivare
-Posibilitati de afirmare si promovare
-Mediu de lucru modern
-Echipa tanara, dinamica, profesionista

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).