Team Leader (Java )

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

Are ca principala activitate coordonarea si sustinerea echipa de dezvoltare pentru realizarea de programe informatice sau adaptari ale programelor informatice existente;

Responsabilitati:
- Raporteaza catre Managerul Departamentului Dezvoltare Software
- Aloca resursele materiale si umane pentru inceperea proiectului (angajati, aparatura, materii prime, subcontractori etc.)
- Coordoneaza echipa din subordine in procesul de creare a codului sursa pentru implementarea practica a proiectului la care participa, coordoneaza adaptarea programelor informatice deja existente ce pot fi folosite in cadrul proiectului de a carui gestionare raspunde;
- Participa la gasirea si realizarea solutiilor tehnice pentru construirea practica a proiectelor la care participa
- Coordoneaza echipa din subordine in procesul de testare/ post-testare
- Raporteaza directorului dezvoltare software in etapele stabilite initial cu privire la modul de desfasurare a proiectului
- Livreaza rezultatele finale ale proiectului si se asigura de receptia lor in conditii bune

CERINTE

- Studii Superioare tehnice (Automatica, Cibernetica, Informatica, Electronica)
- Experienta relevanta pe o pozitie similara: minim 2 ani
- Cunostinte / experienta:
- Experienta in lucru cu tehnologiile Java (in special J2EE)
- Experienta in dezvoltarea de aplicatii web (in special JSP, Servlet) Cunoasterea amanuntita a tehnologiilor Web )XML, XSL, HTML, JavaScript etc.)
- Cunoasterea limbajului SQL92 si a cel putin unui sistem de gestiune baze de date comercial (ex. SQL Server, Oracle, DB2)
- Capacitate si experienta de analiza si proiectare
- Limba straina: engleza

BENEFICII OFERITE

- Salariu atractiv + schema de motivare
- Posibilitati de afirmare si promovare
- Mediu de lucru modern
- Echipa tanara, dinamica, profesionista

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).