TAX MANAGER

Talent Stream

Job expirat

RESPONSABILITATI

Clientul nostru este un renumit holding care reuneste peste 40 de companii, activand in sectoarele: auto, imobiliare, servicii financiare, transport aerian, paza si protectie, productie si instalare ascensoare.

Descrierea postului:
¿¿¿ Principala responsabilitate este de a oferi consultanta fiscala / taxe tuturor entitatilor juridice din cadrul grupului referitoare la: TVA, Impozit / venituri nerezidenti, Impozit / profit, Salarii si contributii sociale, Reglementari la modul de intocmire si utilizare a documentelor, Consultanta referitoare la regimul valutar ¿¿¿ incasari plati rezidenti / nerezidenti, Consultanta referitor la impozite locale (masini, cladiri, terenuri);
¿¿¿ Consultanta referitoare la calculul taxelor legale si calculul eventualelor compensari de taxe;
¿¿¿ Tine legatura, in domeniul taxelor, cu consultantii externi si auditorii externi;
¿¿¿ Asista si reprezinta compania in fata organelor fiscale, inclusiv acordarea de asistenta de specialitate, pe parcursul derularii inspectiei fiscale;
¿¿¿ Asista managementul in optimizarea politicii fiscale a companiei;
¿¿¿ Participa la auditurile planificate in cadrul firmelor din grup in scopul asigurarii utilizarii eficiente a resurselor si protectiei activelor;
¿¿¿ Realizeaza audit fiscal;
¿¿¿ Analizeaza, impreuna cu managementul si cu controllerii din companiile din grup: Eficacitatea parghiilor de control in domeniul financiar contabil si Corectitudinea si eficienta aplicarii legislatiei fiscale;
¿¿¿ Monitorizeaza planurile de masuri pentru corectarea punctelor slabe din domeniul controlului intern, sesizate cu ocazia misiunilor de audit sau a controalelor externe;
¿¿¿ Comunica si transmite bunele practici in domeniul administrarii riscurilor, inclusiv prin organizarea unor intalniri de pregatire profesionala, cu manageri ai firmelor din grup, controlleri interni, auditori interni;
¿¿¿ Asigura consultanta si solutii pentru imbunatatirea eficientei si eficacitatii fiscal;
¿¿¿ Recomanda consiliilor de administratie ale firmelor din grup consultanti externi, compensatia acestora si misiunea de audit;
¿¿¿ Evalueaza periodic impreuna cu managementul firmelor din grup modul in care consultantul extern si intern isi indeplinesc misiunea.
¿¿¿ Analizeaza si revede impreuna cu managementul, controllerul si auditorul intern din companiile din grup: Rezultatele auditului intern, Dificultatile int¿¿mpinate in realizarea misiunilor de audit intern si Planul de imbunatatire a activitatii de audit intern sau modificarile survenite in plan.

CERINTE

Cerinte:
¿¿¿ Studii superioare profil economic (de preferat financiare, de contabilitate) sau / si juridice;
¿¿¿ Atestat Camera Consultantilor Fiscali;
¿¿¿ Experienta specifica ¿¿¿ minim 3 ani taxe (TVA, impozit / profit, impozit / venituri nerezidenti ¿¿¿ persoane fizice si juridice, salarii);
¿¿¿ Cunostinte aprofundate de fiscalitate (taxare directa si indirecta) si optimizare a taxelor;
¿¿¿ Cunostinte privind aspecte fiscale internationale;
¿¿¿ Experienta la una din institutiile sau organizatiile urmatoare: Garda Financiara, FISC, VAMA, directii taxe ale Ministerului Finantelor, Big 4 sau orice alte companii / institutii / organizatii cu domeniu comparabil de activitate;
¿¿¿ Buna intelegere a mediului de afaceri;
¿¿¿ Capacitatea de adaptare rapida la diverse industrii si modele de business
¿¿¿ Abilitatea de a stabili si determinare in a respecta prioritatile;
¿¿¿ Capacitate demonstrata de identificare a riscurilor si eficientizare a proceselor;
¿¿¿ Capacitatea de a lucra si comunica cu persoane situate pe pozitii ierarhice diverse;
¿¿¿ Capacitate de a gestiona multiple proiecte simultan;
¿¿¿ Permis de conducere B;
¿¿¿ Limba engleza nivel avansat.

DESCRIEREA FIRMEI

Companie de recrutare