System Architect

S.C.RADCOM SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

-Realizeaza interfata dintre utilizator, investitor si alti colaboratori in vederea determinarii nevoilor acestora;
-Realizeaza analiza si cerintele tehnice ale sistemului la nivel inalt, bazat pe nevoile utilizatorilor si a altor factori cum ar fi costuri, resurse, modele de fiabilitate si estimari de disponibilitate pentru sisteme de inalta fiabilitate cu redundate de n+m si clustering ;
-Asigura ca acest set de cerinte este definit consistent, complet, corect si operational, bazate pe modelare matematica si teste de performanta si fiabilitate ;
-Realizeaza analize cost-profit pentru a determina daca cerintele se regasesc cel mai bine manual, soft sau functii hard; realizarea unei utilizari comerciale noi sau componente deja existente;
-Dezvolta arhitecturi de sisteme de stocare informatii in conditiile de cost, eficienta (modele de volume RAID 1, 5 sau 6 cu sau fara « spare » sau de alte arhitecturi, in conditiile de cost si disponibilitate cerute);
-Recomandarea teselor si alertelor SNMP pentru diferite componente hardware ;
-Partitionarea software/hardware a sistemelor mari (straturi succesive) subsisteme si componente, modele de extensibilitate, modele de interventie fiecare putand fi utilizate de un singur inginer, echipa de ingineri sau architect subordonat.
-Asigura dezvoltarea unei arhitecturi robuste (complete) si a modelelor de fiabilitate asociate;
-Intocmeste seturi de teste de acceptanta impreuna cu graficieni, inginer de sistem si utilizator, care presupune ca toate cerintele sistemului au fost intrunite, cu precadere interfata om-calculator;
-Genereaza produse de tip schita, model, manual de specificatii si prototipuri, pentru a tine la curent clientul si inginerii despre evolutia proiectului pe parcursul derularii acestuia.

CERINTE

-Absolvent facultate, preferabil Automatica si Calculatoare, Matematica-Informatica, Cibernetica;
-Minimum 3 ani experienta de lucru in domeniul IT (experienta in domeniul telecom reprezinta un avantaj);
-Foarte bune cunostinte de limba engleza: scris/citit/vorbit
-Bune cunostinte de ingineria sistemelor.

BENEFICII OFERITE

-Instruire in domeniul tehnic
-Contract pe perioada nedeterminata (cu perioada de proba)
-Facilitati sociale: asigurare medicala privata
-Salariu atractiv, conform experientei si calificarilor
-Oportunitati de dezvoltare profesionala

RADCOM is a Romanian telecommunication company which develops, integrates and supports software for TelCo platforms, telematic solutions and call centers. Trusting and traditional partner of world leading IT companies, RADCOM provides software development, integration and customization, software consultancy, hardware manufacturing of LED displays, vehicle Onboard Computers, GSM networks and radio networks installation and other related services.