Strategy Manager

UTI Grup

Job expirat

RESPONSABILITATI

Analiza strategica

- Conduce procesul de analiza strategica la nivelul companiilor din Grup;

- Revizuieste si analizeaza problemele strategice si propune solutii;

- Organizeaza si faciliteaza procesul anual de revizuire a analizei strategice;

- Organizeaza si participa la analiza si sinteza informatiilor pe baza carora se fundamenteaza deciziile strategice ale organizatiei.

Planificare strategica

- Contribuie la activitatea de definire a directiilor si obiectivelor strategice generale si de dezvoltare ale companiilor din Grup;

- Organizeaza si faciliteaza procesul anual de revizuire a planificarii si dezvoltarii strategice din cadrul companiilor din Grup;

- Organizeaza si participa la elaborarea si coordonarea planurilor de implementare a strategiei la nivelul liniilor de business si unitatilor functionale;

- Participa la identificarea masurilor strategice care sa faciliteze realizarea directiilor strategice ale companiei;

- Ofera consultanta si recomandari privind transformarea strategiilor in actiuni si tactici concrete la nivelul modelelor de business din companie.

Monitorizare strategica

- Gestioneaza procesul de definire si urmarire a metodologiei de analiza si planificare strategica;

- Realizeaza lunar activitatea de analiza, monitorizare obiective strategice si rezultate, oferirea de recomandari pentru companiile din Grup si unitatile functionale;

- Identifica abaterile de la planul de actiune si de la directiile strategice ale liniilor de business si unitatilor functionale si propune recomandari

CERINTE

- Studii superioare în domeniul marketing, management, economie (constituie avantaj MBA);

- Experienta intr-un post similar 7-8 ani;

- Experienta in companii cu model de business B2B diferit sau experienta in consultanta de business ;

- Experienta in companii mari, cel putin o multinationala, care activeaza pe piete B2B – IT, integrari sisteme IT sau non-IT, servicii de intretinere/mentenanta tehnica (outsourcing IT sau non IT), servicii tehnice industriale, telecom, experienta in companii de consultanta;

- Experienta in analiza si planificarea strategica;

- Experienta in management strategic si operational in zona comerciala – marketing, vanzari, business development;

- Cunostinte de analiza si planificare de marketing – mediu intern si extern;

- Cunostinte de management strategic si operational;

- Cunostinte de analiza, planificare si monitorizare strategica;

- Experienta in pregatirea de materiale si rapoarte;

- Limba engleza nivel avansat;

- Capacitate de analiza, sinteza, rezolvare a problemelor;

- Abilitati de negociere si relationare cu clientii interni;

- Abilitati de planificare și organizare, lucru in echipa.

UTI SYSTEMS este un integrator de sisteme care furnizeaza solutii complete pentru sisteme de securitate, tehnologia informatiei si comunicatii, inginerie civila, folosind tehnologii si echipamente fabricate de producatori de renume, ca si aplicatii software dedicate.

Divizia Sisteme de Securitate cuprinde departamente ale caror competenta acopera o gama larga de servicii in domeniile ingineriei si a integrarii de sisteme complexe de securitate, cercetarii si dezvoltarii de produse hardware si software, ca si al managementului de proiecte si consultantei.

Misiunea Diviziei Sisteme de Securitate

- De a consolida pozitia UTI pe piata sistemelor de securitate complexe
- De a deveni leader pe piata sistemelor electronice de aparare si senzorilor
- De a oferi solutii globale pentru securitatea clientilor

Locul pe piata:
UTI SYSTEMS, prin Divizia Sisteme si Servicii de Securitate este lider in domeniul sistemelor integrate de securitate complexe.

Personal: UTI Sisteme de Securitate are in prezent un nr. de 1200 salariati