Stagiu informaticieni in domeniul dezvoltarii aplicatii Java

IMSAT SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

IMSAT isi propune sa formeze 2 tineri informaticieni in domeniul dezvoltarii de aplicatii Java. Stagiul standard este remunerat si se desfasoara part-time pe o durata de 6 luni, timp in care stagiarul este instruit si lucreaza in mod independent sau in echipa cu alti stagiari pe un proiect de cercetare si dezvoltare, sub indrumarea directorului tehnic.
Cunostinte ce vor fi dobandite in timpul stagiului:
- Experienta practica in dezvoltarea de aplicatii Web si client-server
- Notiuni de arhitectura si implementare de design patterns in aplicatii Java
- Mediul intreprinderii: integrarea intr-o echipa, comunicarea cu colegii si aprofundarea exigentelor asociate unui proiect real.

CERINTE

Candidatii ideali sunt studenti (minim anul II) la unul din urmatoarele profile : Calculatoare, Automatica, Informatica, Cibernetica, Matematica, Electronica, Telecomunicatii, etc.
Cerinte minime:
- O buna cultura informatica, rezultate bune pe parcursul studiilor.
- Cunostinte de baza in programarea orientata pe obiecte.
- Cunostinte de baze de date si SQL.
- Cunoasterea sintaxei Java, notiunile despre specificatiile J2EE sunt un avantaj.
- Cunoasterea de arhitecturi si design patterns pentru solutiile Web si/sau client-server Java reprezinta un atu.
- Cunoasterea limbii engleze este obligatorie, iar un bun nivel in limba franceza este un atu.

BENEFICII OFERITE

Stagiul standard este remunerat si se desfasoara part-time pe o durata de 6 luni.
La finalul programului de stagiu are loc o evaluare pe baza careia se poate decide cooptarea stagiarului in echipa de programare a departamentului de informatica IMSAT, in cadrul proiectelor de arhitectura si dezvoltare de solutii Java

DESCRIEREA FIRMEI

Integrator de servicii industriale:
- proiecte la cheie in industria cimentului, infrastructura telecomunicatii, echipamente electrice si de automatizari, retele voce-date, sisteme de securitate, confectii si structuri metalice
- antreprenor general constructii civile si industriale