Specialist tehnic vanzari

AGT

Job expirat

RESPONSABILITATI

- implementarea planului de vanzari pe termen mediu si lung stabilit in colaborare cu managementul superior
- structurarea planului de vanzari segmente de piata, regiuni geografice si stabilirea unei strategii specifice fiecarui profil de client
- prezentari ale produselor si vanzari directe catre beneficiari, cu accent pe caracteristicile tehnice ale produselor
- dezvoltarea unor relatii comerciale stabile cu principalii stakeholderi din piata, mentinerea relatiilor comerciale cu acestia si derularea de prezentari periodice ale produselor nou dezvoltate
- administrarea portofoliului de produse importate sau produse local
- informarea cu privire la noile produse din portofoliul companiei
- cercetarea continua a tendintelor pietei de profil, a produsele promovate de concurenta si a noilor aparitii de ordin tehnic
- intocmirea unor rapoarte periodice catre managementul superior

CERINTE

- studii tehnice in domeniul ingineriei (electrotehnica, telecomunicatii, energetica, electromecanica)
- experienta relevanta pentru vanzarea unui portofoliu tehnic de produse catre clienti
- limba engleza sau germana nivel avansat
- bune abilitati de relationare, usurinta in initierea, sustinerea si dezvoltarea relatiilor interpersonale
- bune abilitati de comunicare si negociere, persuasiune si prezentare profesionala
- permis auto categoria B

BENEFICII OFERITE

- formare tehnica avansata pentru produsele din portofoliul companiei in cadrul sediului central din Germania
- autonomie in organizarea activitatii si dezvoltarea echipei de colaboratori

Este filiala din Romania a companiei germane GT, producatoare de accesorii pentru cabluri electrice si de telecomunacatii (mansoane, terminale, tuburi, benzi, etc.)
Distribuie produsele proprii de la compania-mama sau asamblate local din componente importate.