Specialist Solutii tehnice - Departament Suport BID (SST-BID)

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Identifica oportunitatile de licitatii pentru Romtelecom folosind canalele directe de vânzari, anunturile din media si publicatiile oficiale.
• Obtine caietele de sarcini pentru licitatii si/sau cereri de oferta de la echipa de vanzari sau din publicatiile oficiale.
• Analizeaza documentatiile pentru licitatii si realizeaza ofertele tehnice si comerciale.
• Proiecteaza solutiile tehnice corespunzatoare pentru licitatiile la care compania decide sa participe, intocmeste documentatia necesara.
• Realizeaza ofertele in timp util.
• Obtine preturi competitive si analizeaza concurenta.
• Faciliteaza negocierea contractelor si finalizarea acestora.
• Coopereaza cu entitatile interne si externe pentru a face posibila implementarea proiectelor aferente licitatiilor castigatoare.
• Sustine reprezentantii de vanzari in vederea obtinerii unei decizii de achizitie din partea potentialilor clienti.
• Functioneaza ca o interfata intre membrii echipei manageriale si personalul tehnic dar si cu alte organizasii cu care relationeaza.

CERINTE

• Studii superioare tehnice (licenta) in urmatoarele specializari: electronica, telecomunicatii, cibernetica, automatica, calculatoare, electrotehnica.
• Minim doi ani experienta in domeniul telecomunicatiilor, preferabil in sfera licitatiilor sau proiectarea solutiilor.
• Tehnologii de transport si acces date, retele MPLS, protocoale din stiva TCP/IP.
• Retele de voce TDM, IP.
• Protocoale de routare, configurarea routere si switch-uri de date si voce, notiuni de securitate de retea.
• Cunostinte avansate de matematica.
• Tehnici de negociere.
• Utilizarea programelor Office.
• Orientare spre client.
• Notiuni fundamentale de inginerie de trafic.
• Abilitati de comunicare in Romana & Engleza.
• Permis de conducere categoria B.

BENEFICII OFERITE

Compania ofera un pachet salarial competitiv, mediu de lucru dinamic si oportunitatea de dezvoltare a carierei profesionale.

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...