Specialist retele date

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Ofera suport de nivel 2 in exploatarea echipamentelor de comunicatii date;
- Monitorizeaz¿ starea de operativitate a re¿elei pentru detectarea degrad¿rii/intreruperii serviciilor;
- Planific¿ ¿i gestioneaz¿ lucr¿rile de ¿ntre¿inere ¿i/sau repara¿ie;
- Monitorizeaz¿ resursele critice de procesare a fluxurilor de re¿ea ¿i performan¿a lor;
- Intre¿ine leg¿turile cu furnizorii externi de servicii ¿n numele bancii;
- Men¿ine schemele de retea ¿i celelalte documente interne de organizare a re¿elei existente;
- Administreaz¿ schimb¿rile care trebuiesc efectuate asupra re¿elei pentru minimizarea ¿ntreruperilor serviciilor;
- Planifica si conduce proiectele de infrastructura de retea;
- Participa la proiectele transversale oferind support pentru partea de retea atat tehnic cat si organizatoric;
- Elaboreaza documente si proceduri de exploatare ce pot fi utilizate de catre nivelul 1;

CERINTE

- Absolvent al unei facultati de profil precum : Electronica si Telecomunicatii ; Automatica si Calculatoare sau detine certificari echivalente;
- Certificarile Cisco precum CCNP sau Juniper, Nortel etc constituie un mare avantaj;
- Experienta relevanta in telecomunica¿ii;
- Cunostinte avansate in administrarea retelelor de date ;
- Experienta in administrarea platformelor LINUX, dar si in administrarea echipamentelor CISCO si a altor echipamente de retea ;
- Cunoastere a protocoalelor de comunicatii date;
- Cunoastere a limbilor engleza si franceza nivel mediu/avansat.
- Lucru in echipa;
- Orientarea catre rezultat;
- Initiativa si pro-activitate;flexibilitate si dorinta de implicare activa in proiecte;
- Capacitatea de analiza si sinteza, atentie la detalii.

BENEFICII OFERITE

Pachet salarial motivant si implicare in proiecte de anvergura.

Diversitatea este cuvantul cheie al politicii noastre de resurse umane .
Cel mai dorit angajator din sistemul bancar, numarand in prezent peste 8400 de angajati, BRD –Groupe Societe Generale deserveste peste 2.600.000 de clienti activi prin reteaua sa de peste 900 de agentii din toata tara.