Specialist Recrutare - Divizia Recrutare & Managementul Talentelor (SR-MT)

ROMTELECOM SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Comunica pro-activ cu managerii implicati in procesul de recrutare si selectie si determina cerintele speciale ale pozitiilor vacante
- Pregateste, redacteaza si urmareste documentatia referitoare la procesul de selectie si recrutare, conform politicii de recrutare
- Coordoneaza si monitorizeaza procesul de publicare interna si externa (prin intermediul tuturor mediilor de comunicare disponibile) a anunturilor
- Receptioneaza toate aplicatiile interne si externe ale candidatilor si cauta in baza de date existenta aplicatii depuse anterior care corespund criteriilor mentionate in profilului candidatului si fisa de post
- Efectueaza screening-ul preliminar al tuturor aplicatiilor primite si se asigura ca aplicatiile selectate pentru interviu corespund fisei postului si profilului candidatului din punct de vedere al calificarii profesionale, a abilitatilor, experientei si cunostintelor
- Organizeaza si sustine interviurile (inclusiv cele telefonice) preliminare
- Alcatuieste short-list-ul pe baza caruia candidatii vor fi intervievati si de catre managerul angajator
- Verifica referintele candidatului
- Participa la interviul final impreuna cu managerul implicat si ofera feedback asupra abilitatilor candidatului
- Participa la procesul de decizie in ceea ce priveste candidatul cei mai potrivit
- Anunta candidatil despre rezultatul final al interviului ia care au participat
- Se asigura ca toata documentatia aferenta procesului de angajare si integrare, ulterioare procesului de selectie
- Asista noul angajat in procesul de integrare in companie
- Elaboreaza rapoarte specifice pe baza indicatorilor de performanta stabiliti de management
- Utilizeaza, dupa caz, toate instrumentele de testare (teste psihometrice, teste specifice de cunostinte) puse la dispozitie de companie
- Monitorizeaza standardele si practicile generate de recrutare si propune solutii de imbunatatire a procesului.

CERINTE

- Abolvent al Facultatii de Psihologie, studiile post-universitare cu specializare in domeniul Resurselor Umane reprezinta un avantaj
- Experienta dovedita in domeniul Resurselor Umane, cu speciaiizare in Recrutare si Selectie de cel putin 3 ani, intr-o companie mare, dintre care cel putin 2 ani in proiecte de recrutare
- Experienta dovedita in administrare si interpretare de chestionare psihometrice
- Cunostinte solide de Resurse umane si personal - cunoasterea principiilor si procedurilor pentru recrutarea si selectia personalului, dezvoltare, compensatii si beneficii, relatii de munca si sisteme de informare a personalului
- Cunostinte foarte bune de Psihologie - cunoasterea comportamentului uman si a performantelor umane
- Integritate, abilitatea de a relationa cu clientii
- Capacitate de invatare
- Spirit antreprenorial (initiativa)
- Cooperare si munca in echipa
- Disponibilitatea de a efectua deplasari
- Cunostinte avansate de limba engleza - scris si vorbit
- Cunostinte solide de utilizare PC (pachet MS Office, aplicatii Internet).

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...