Specialist marketing- cercetare si proiectare in domeniul aeronautic

ABC Human Capital

Job expirat

RESPONSABILITATI

Clientul nostru este o importanta companie din domeniul aeronautic ce realizeaza proiectare in domeniul aviatiei si in constructii hidro-energetice. Este parte a unui grup industrial de succes cu capital si management integral romanesc. Companiile din grup sunt organizate in cinci divizii:
Divizia Constructii de Masini, Divizia Utilaje Speciale, Divizia Chimica, Divizia Celuloza si Hartie, Divizia Textila.

Descrierea postului:

- elaboreaza analize de piata privind clientii, concurenta, structurarea pietei sau evolutia acesteia in timp;
- se asigura ca analiza elaborata va fi folosita in stabilierea strategiilor de marketing precum si in scopul atingerii obiectivelor Grupului;
- cauta noi modalitati de promovare, se informeaza in privinta eficientei oricarei surse;
- colaboreaza permanent cu departamentele locale de marketing din cadrul companiilor Grupului;
- realizeaza prezentari profesionale ale analizelor elaborate;
- propune anumite recomandari privind modul cum ar trebui sa se desfasoare activitate in viitor, pe baza respectivelor analize;
- participa la elaborarea strategiei de produs si marketing;
- participa la elaborarea strategiei de vanzari a companiilor din cadrul Grupului;
- realizeaza statistici referitoare la activitatea de marketing si de vanzari;
- realizeaza baze de date comparative;
- verifica datele inregistrate deja in baza de date si le grupeaza pe diferite criterii;
- realizeaza rapoarte saptamanale (uneori chiar zilnice) conform cerintelor superiorului direct.
Cerinte:

CERINTE

Cerinte:

- studii superioare in domeniul marketingului;
- experienta min 2 ani intr-o pozitie similara;
- cunostinte privind cercetarea de piata;
- cunostinte foarte bune de limba engleza;
- cunostinte foarte bune de operare PC (in special Excel si PowerPoint);
- cunostinte foare bune de analiza statistica;
- abilitati excelente de prezentare, abordare analitica;
- capacitate de exprimare in scris fluenta, coerenta;
- excelente abilitati analitice.

BENEFICII OFERITE

- posibilitati de dezvoltare profesionala;
- pachet salarial motivant.

ABC HUMAN CAPITAL este urmarea fireasca a experientei castigate de fondatorul companiei, alaturi de echipa sa, in acest domeniu vast, complex, provocator, in continua miscare si schimbare al resurselor umane.

Consultantii ABC Human Capital vin cu o bogata experienta castigata in urma derularii unor complexe proiecte de recrutare, pentru posturi de middle si top management, pentru companii nationale si multinationale, la nivelul intregii tari.