Specialist IT post sales - Back-up

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Desfasoara activitati de analiza tehnica a ofertelor, ofera solutii de implementare (LAN si LAN-free) si configureaza sisteme de backup/recovery.
- Desfasoara activitati de suport tehnic pentru solutiile implementate si sistemele configurate, on-site la sediul clientului sau remote de la sediul firmei.
- Participa la implementarea de platforme Windows, VMware sau Unix-like si la implementarea de solutii de stocare a datelor si arhivare.
- Participa la intretinerea periodica a sistemelor, on-site la sediul clientului sau remote de la sediul firmei.
- Participa la instruirea administratorilor de solutie.
- Organizeaza prezentarea de solutii / proof-of-concept pentru clienti ori colegi, in centrul de solutii al firmei.
- Participa la cursuri de perfectionare organizate de firma noastra sau de partenerii acesteia, in tara ori strainatate si se certifica la finalizarea acestora.

CERINTE

- Studii superioare, facultate profil informatic.
- Cel putin 5 ani de experienta cu sisteme de backup/restore (de exemplu: BakBone NetVault, CommVault Simpana, EMC/Legato Networker, IBM Tivoli, Symantec/Veritas NetBackup).
- Experienta dovedita in implementarea proiectelor de infrastructura se puncteaza suplimentar.
- Cursurile de specializare si certificarile CommVault, EMC/Legato, IBM, Overland Storage, Quantum, Symantec si networking se puncteaza suplimentar.
- Cunostinte limba engleza: scris - nivel minim 7-8.
- Permis de conducere cat. B.

Calitati personale:

- Abilitati de comunicare.
- Prezenta profesionala.
- Dorinta de instruire in tehnologii conexe.
- Capacitate de lucru in echipa dar si individual.
- Loialitate, proactivitate, focalizare pe cariera.

BENEFICII OFERITE

- Laptop, telefon mobil, salariu fix+bonuri masa+bonusuri in functie de rezultate.
- Mediu de lucru modern.
- Echipa tanara, dinamica, profesionista.
- Posibilitati de afirmare.

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management)

Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR)