Specialist implementare si suport tehnic - solutii integrate IT Linux

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

- participa la organizarea de prezentari de solutii/ proof-of-concept pentru clientii companiei;
- realizeaza implementari ale solutiilor de stocare promovate de catre companie (Hitachi Data Systems, EMC, Overland Storage, ADIC, EMC/Legato, FalconStor, Plasmon, etc);
- participa la instruirea administratorilor de solutie/ a utilizatorilor solutiilor furnizate;
- participa la servicile de mentenanta periodica/suport tehnic remote sau on-site pentru solutiile implementate;
- participa la cursurile de perfectionare organizate de catre firma sau de partenerii acesteia;

CERINTE

- absolvent facultate profil informatic;
- cursuri suplimentare /diplome/certificari in domeniul informatic (se puncteaza suplimentar);
- cunostinte teoretice stocare date: storage array, tape library, backup/ restore, SAN, NAS, SCSI, FC, iSCSI;
- cunostinte teoretice si practice hardware: administrare servere, sisteme de stocare, biblioteci de benzi;
- cunostinte teoretice si practice networking;
- cunostinte teoretice si practice software:
Sisteme de operare: UNIX -IBM AIX, Sun Solaris, HP-UX; LINUX-RHEL, Suse, Slackware- nivel utilizator avansat;
Administrare sisteme de baze de date: Oracle, Microsoft SQL Server, SAP -constituie avantaj;
Administrare sisteme de mesagerie: Microsoft Exchange Server, IBM Lotus Domino/Notes;
Aplicatii software de back-up/restore, managementul stocarii - se puncteaza suplimentar;
- Cunostinte limba engleza (mediu- avansat);
- Permis de conducere categoria B

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management)

Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR)