Specialist Fonduri UE

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

Cunosterea in detaliu a principalelor Programe Operationale finantate din Fonduri Structurale (POR, POS CCE, POS DRU, POST, PO DCA) precum si a altor oportunitati de finantare (FP7, programe de cooperare teritoriala europeana - transfrontaliera, transnationala, regionala etc. );
Analiza si monitorizarea permanenta a surselor de informare pentru programele mentionate (ghidurile solicitantului, documente cadru de implementare, legislatie privind eligibilitatea cheltuielilor, legislatia nationala aplicabila etc);
Identificarea oportunitatilor de atragere si utilizare a fondurilor nerambursabile, stabilirea eligibilitatii (beneficiarului, proiectului, activitatilor, cheltuielilor) si propunerea solutiei optime in vederea obtinerii finantarilor si implementarii proiectelor;
Elaborarea documentatiei de finantare, in conformitate cu cerintele din Ghidul Solicitantului (cerere de finantare, studii de piata, plan de afaceri, studiu de fezabilitate, analize cost – beneficiu);
Coordonarea activitatii echipelor de proiect in vederea intocmirii documentatiei necesare obtinerii de finantari din fonduri europene in conformitate cu cerintele specifice din Ghidul Solicitantului si alte documente stipulate in Programele Operationale aferente;

Intocmirea si / sau verificarea conformitatii declaratiilor / documentelor anexe ale proiectului;
Implementarea proiectelor finantate din fonduri europene in conformitate cu contractele de finantare semnate cu Organismele de Implementare (planificarea, coordonarea, monitorizarea, controlul si evaluarea proiectului, implementarea activitatilor proiectului, atingerea rezultatelor urmarite in proiect, coordonarea echipei de implementare a proiectului, intocmirea raportarilor, reprezentarea companiei in relatia cu autoritatile si partenerii).

CERINTE

Cunoasterea detaliata a oportunitatilor de finantare (Instrumente Structurale si alte surse de finantare alternative) si a conditiilor de eligibilitate;
Minim 1 an experienta in scrierea efectiva de proiecte si intocmirea dosarelor pentru obtinerea de fonduri nerambursabile - Phare, Fonduri Structurale, alte tipuri fonduri europene sau guvernamentale complementare (portofoliul de proiecte reprezinta un avantaj);
Experienta de lucru cu echipe complexe;
Cunostinte privind procedurile de achizitii publice;
Experienta in management de proiect reprezinta un avantaj;
Cunostinte de limba engleza: minim nivel mediu;
Operare Ms Office (Word, Excel, Power Point, Outlook), Internet;
Proactivitate, planificare si organizare, capacitate de concentrare si realizare a sarcinilor in termenele stabilite, abilitati de comunicare si negociere, perseverenta, creativitate.

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).