Specialist Comunicare PR & Social Media

UPC Romania S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Susține implementarea strategiei de comunicare a companiei;
• Gestioneaza strategia de social media a companiei pentru brandul UPC si pentru proiectele de CSR ale UPC
• Gestioneaza conturile de social media apartinand UPC (Facebook, LinkedIn, YouTube), monitorizează mediul online, propune proiecte relevante în conformitate cu strategia de comunicare online;
• Colaboreaza cu partenerii UPC pentru campanii in social media si intocmeste rapoarte de evaluare pentru aceste campanii
• Redactează texte informative, interne și externe: comunicate de presa, materiale de prezentare, discursuri, interviuri, invitații, articole și anunțuri pentru platformele de comunicare internă, rapoarte de presă etc.;
• Cercetare, colectare, prelucrare, analiză și sinteză a informațiilor;
• Propune și dezvoltă idei creative pentru campaniile interne și externe;
• Oferă suport în organizarea diverselor evenimente interne și externe;
• Menține relații de colaborare cu alte departamente și grupuri de angajați vizând îmbunătățirea comunicării interne și crearea unei atmosfere de lucru eficiente și plăcute;
• Colaborează și răspunde cerințelor de PR ale celorlalte departamente ale organizației, lucrând în special cu departamentul de Marketing;
• Menținerea relației cu furnizorii, întocmire bugete, cereri oferte, traduceri etc.

CERINTE

• Absolvent de studii superioare cu profil umanist - Comunicare/Jurnalism;
• Experiență de minimum 1-2 ani în domeniul relațiilor publice într-o agenție de PR sau în departamentul de Comunicare al unei companii;
• Experiență în gestionarea conturilor de Facebook, LinkedIn, YouTube;
• Cunoastere si utilizare instrumente masurare online si social media – Google Analytics, Facebook Insights
• Gandire strategica
• Excelente abilități de comunicare verbală și scrisă;
• Capacitate de analiză și sinteză;
• Creativitate;
• Capacitate de a lucra în termene limită strânse;
• Limba engleză - nivel avansat;

UPC este una dintre cele mai dinamice companii multinationale din industria de comunicatii prin cablu din Romania. UPC face parte din Liberty Global, Inc. (LGI), unul dintre liderii mondiali in furnizarea de servicii de televiziune, voce si date, cu operatiuni in 16 tari, 10 dintre acestea din Europa. Prezenta in Romania inca din 1992, UPC este pregatita sa ofere servicii moderne in banda larga la nivel national: televiziune analogica si digitala, internet de mare viteza, servicii competitive de telefonie digitala.