SPECIALIST ASIGURARI (companie multinationala)

Career Solution Group

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Solicita si colecteaza toate informatiile necesare obtinerii detaliilor ce stau la baza incheierii contractelor de asigurare, in conformitate cu cerintele fiecarei polite (lunar, trimestrial, semi-anual, anual)
- Analizeaza si proceseaza informatiile obtinute, in vederea realizarii rapoartelor/situatiilor solicitate
- Coordoneaza si urmareste îndeplinirea obligatiilor contractuale asumate de Companie si contractorii sai, precum si de asiguratori cu privire la programele de asigurare
- Acorda asistenta diviziei Marketing privind programele de asigurari ale respectivului segment de activitate, precum si in ceea ce priveste clauzele de asigurari din contractele cu partenerii de afaceri
- Coordoneaza si monitorizeaza procesul de risk management in divizia Marketing si afiliatele aferente
- In masura in care un risc este asigurat, va sustine coordonatorul de risc din divizia respectiva cu detalii privind asigurarile deja existente ca si contramasuri a riscurilor evaluate
- Urmareste documentele privind politele de asigurare si actioneaza ori de cate ori este nevoie (plata primele de asigurare, politele de asigurare, acte aditionale etc)
- Asista Ofiterul de Daune in emiterea procedurilor in cazul incidentelor care ar putea duce la dosare de dauna (in conformitate cu politele de asigurare atribuite acestuia)
- Sustine eforturile de prevenire si/sau control al pierderilor in divizia respectiva in conformitate cu programul de analiza a riscului si al asigurarilor
- Raporteaza modificarea expunerii la risc a diviziei impreuna cu propuneri privind ajustarea sau adaptarea programelor de asigurare existente (lunar)
- Raporteaza status-ul limitelor de asigurare, platilor primelor de asigurare etc. (lunar).

CERINTE

- Studii superioare
- Cunostinte aprofundate ale legislatiei specifice
- Experienta min 2 ani in domeniul asigurarilor
- Cunostinte de limba engleza - nivel avansat
- Abilitatii de comunicare si colaborare
- Excelente cunostinte de utilizare a PC-ului, inclusiv a bazelor de date
- Buna organizare si planificare
- Eficienta si promptitudine in comunicarea cu/dinspre divizii
- Raportare in timp util si fara erori
- Stabilieste programe de asigurare care sa acopere eficient cele mai importante expuneri specifice diviziei respective

Career Solution Group specialises in the recruitment of business professionals at all levels from Managing Director to entry level in different areas of industry – construction, FMCG, IT, banking, technical, pharmaceutical, market research, etc.

On behalf of our client, international petroleum company, we are looking for serious and motivated people for the position of:

SPECIALIST ASIGURARI