Solution Sales Consultant - Data Center

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

Participa activ in dezvoltarea portofoliului de clienti prin idenficarea si/sau generarea oportunitatilor noi;
Urmareste piata pentru a identifica evenimente care pot genera oportunitati noi;
Promoveaza catre clienti, prin prezentari si demonstratii, solutiile si serviciile de Data Center (oferta financiara, arhitectura si componentele, beneficiile si avantajele);
Mentine relatiile cu clientii pe tot parcursul procesului de vanzare atat in etapele de implementare cat si de derulare ale contractelor;
Mentine contactul cu clientii deja existenti pentru a genera proiecte noi sau pentru a identifica posibilitati de extindere a proiectului instalat initial;
Urmareste atingerea target-ului de vanzari stabilit impreuna cu superiorul direct;
Participa la sesiunile de training si la prezentarile "knowledge transfer" pentru solutii si servicii Data Center.

CERINTE

Studii superioare finalizate;
Experienta in vanzari similara si relevanta in domeniile: IT&C, Telecom/Tehnologii de virtualizare, platforme hardware, servicii IT de integrare;
Cunostinte aprofundate in domeniile: telecom, servicii de hosting, cloud si integrare IT/servere, storage, sisteme de arhivare date, software de virtualizare, platforme de comunicatii, business continuity, securitate IT etc;
Limba Engleza - nivel mediu-avansat (scris,vorbit);
Competente solide de comunicare, prezentare si negociere;
Reale capacitati de prospectare, de identificare si analizare a nevoilor clientilor, de tratare a obiectiilor si follow up;
Abilitatea de a convinge, de a crea legaturi, de a castiga increderea;
Atitudine orientata catre client si atingerea obiectivelor;
Persoana ambitioasa, cu aspiratii, proactiva si rezistenta la stres.

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).