Solution Designer - Infrastructure

Rompetrol Downstream SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Analizeaza cerintele clientului (se asigura ca cerintele clientului sunt specifice, masurabile si sunt suficiente);
- Elaboreaza design-ului solutiei in conformitate cu standardele companiei;
- Elaboreaza documentatia tehnica a solutiei (completeaza sau ajuta la completarea business case-ului);
- Valideaza cu echipa de proiect conformitatea solutiei (obtine acceptul echipei de proiect referitor la conformitatea cu criteriile de acceptanta);
- Valideaza cu clientul conformitatea solutiei (obtine acceptul clientului referitor la conformitatea cu criteriile de acceptanta);
- Aloca resurse si supervizeaza implementarea la nivel enterprise a tuturor solutiilor de arhitectura a sistemelelor si a serviciilor bazate pe platfoma Windows/Linux, de Stocare/Restaurare a datelor si Comunicatii (LAN/WAN/Voice);
- Face analiza si supervizeaza rezolvarea problemelor in cadrul proiectelor de infrastructure in vederea optimizarii si imbunatatirii sistemelor implementate din cadrul infrastructurii informatice;
- Identifica incidentele/problemele din infrastructura care necesita schimbari majore/solutii de proiect;
- Mentine relatia cu furnizorii pentru supervizarea rezolvarii problemelor tehnice in vederea rezolvarea in timp a problemelor tehnice semnalate;
- Monitorizeaza rezolvarea cererilor tehnice in cadrul Service Request-urilor reclamate la furnizorii de software si hardware pentru problemele de infrastructura si evaluarea solutiei furnizate.

CERINTE

- Studii superioare in domeniul economic / tehnic;
- Experienta relevanta 2-3 ani intr-o pozitie similara (administrare retea si/sau administrare de sisteme);
- Certificari specifice IT (CCNA,etc);
-Cunostinte de limba engleza – minimum nivel mediu;
- Cunostinte generale despre infrastructura sistemelor IT (baze de date, storage&backup, WAN/LAN, Voice, Security, sisteme de operare: Microsoft, Linux);
- Abilitati deosebite de prelucrare numerica si interpretare date;
- Gandire analitica si capacitate de sinteza;
- Eficienta in comunicarea verbala si scrisa;
- Spirit de ordine si disciplina;
- Capacitate mare de organizare si rezistenta la stres.

Grupul Rompetrol N.V. este o companie petroliera multinationala, cu sediul in Amsterdam, Olanda, desfasurandu-si activitatea in 13 tari si cu majoritatea activelor si operatiunilor in Franta, Romania, Spania, Sudul si Estul Europei. Grupul Rompetrol este implicat in activitati de rafinare, marketing si trading, dar si in operatiuni aditionale - explorare si productie, servicii petroliere, EPCM, transport etc. Grupul intentioneaza sa devina unul dintre cele mai importante companii integrate petroliere din Europa si sa obtina o pozitie consolidata in bazinul Marii Negre si al Marii Mediterane.

Rompetrol este o companie puternica, un partener de succes, implicata in activitati de responsabilitate sociala. Succesul si forta afacerilor noastre sunt generate in primul rand de fiecare dintre noi si de cei cu care lucram. Daca operatiunile noastre sunt performante si creative, acest lucru este posibil datorita oamenilor care le definesc si care sunt caracterizati prin aceste atribute.