Solution Architect

S.C. SIVECO Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Cunoasterea si intelegerea intr-un timp scurt a solutiilor companiei
• Intelegerea proceselor de business si crearea viziunii solutiilor aflate in lucru
• Elaborarea de solutii complexe HW, SW si de comunicatii care sa raspunda cerintelor clientilor
• Stabilirea criteriilor de performanta si dimensionarea corespunzatoare a solutiilor propuse
• Documentarea solutiei propuse, incluzand diagrame, imagini, tabele si materiale descriptive
• Selectarea platformelor software si hardware, a produselor/solutiilor companiei si a celor third-party impreuna cu toate tool-urile necesare solutiei
• Identificarea si propunerea de strategii de diminuare a riscurilor asociate solutiilor propuse
• Crearea si prezentarea de POC (Proof-of-Concepts)
• Demonstrarea produselor/solutiilor la clienti si potentiali clienti
• Realizarea de raspunsuri pentru RFPs (Request-for-Proposals)
• Coordonarea activitatilor tehnice de calificare a proiectelor
• Coordonarea si elaborarea ofertelor tehnice aferente proiectelor calificate
• In cazul participarii la proiecte care implica mai multi parteneri, integrarea ofertei companiei in contextul ofertei generale
• Estimarea costurilor necesare implementarii solutiilor propuse, incluzand licente proprii/third-party, servicii, elemente de infrastructura si comunicatii
• Participarea la sedintele de dezvoltare/implementare/vanzare
• Completarea si imbunatatirea informatiei in baza de cunostinte a companiei (Knowledge Base Repository)
• Participarea la cursuri de specialitate
• Reprezentarea companiei la evenimente ITC

CERINTE

• Studii universitare de lunga durata
• Cunostinţe avansate SW & HW pentru a putea propune si integra cele mai bune solutii
• Experienta cu diverse tehnologii pentru a le cunoaste avantajele si dezavantajele
• Certificarile de la producatori sunt considerate un plus
• Autonomie în găsirea si implementarea de soluţii
• Cultură solidă IT
• Engleză – cunostinte avansate
• Este apreciata experienta in pozitii similare sau in pozitii care au permis accesul candidatului la multiple solutii si tehnologii pentru proiecte ITC complexe.
• In acest sens se solicita o experienta relevanta de minim 5 ani

SIVECO România este una dintre cele mai importante case de software de pe piaţa locală şi unul dintre cei mai de succes integratori de soft din Europa Centrală şi de Est.

Pentru că piaţa de IT este foarte dinamică şi competitivă, SIVECO România are nevoie de acei oameni care vor să evolueze, care sunt creativi şi dornici să schimbe lucrurile în bine.

Întrucât lucrul în echipă este esenţial, angajatul SIVECO trebuie să fie comunicativ, pozitiv şi, în acelaşi timp, să dovedească multă imaginaţie pentru a găsi cele mai bune soluţii pentru clienţii noştri.

SIVECO România ofera un mediu de lucru motivant prin instruirea adecvată, asigurarea condiţiilor pentru dezvoltarea profesională şi a carierei, recunoaşterea contribuţiei fiecăruia la succesul companiei.