SharePoint Consultant

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Realizeaza ofertele tehnice si estimarile de efort pentru proiectele bazate pe Microsoft Sharepoint si Microsoft SQL Server
- Participa la etapa de analiza a cerintelor clientului pentru implementarea solutiilor de content management, colaborare si Business Intelligence bazate pe Microsoft Sharepoint si Microsoft SQL Server
- Construieste/dezvolta solutiile respective, inclusiv modulele de integrare cu alte sisteme
- Elaboreaza documentatia de testare a solutiei si participa la efectuarea testelor de acceptanta (UAT)
- Elaboreaza documentatia necesara si desfasoara activitatile de training aferente proiectelor implementate
- Asigura suportul post-implementare

CERINTE

- Studii superioare, facultate profil informatic
- Experienta de minim 2 ani in instalarea, configurarea, administrarea si dezvoltarea de solutii bazate pe Microsoft SharePoint
- Experienta de minim 2 ani in implementarea de solutii bazate pe Microsoft SQL Server, inclusiv din zona de Business Intelligence (SQL Server Reporting Services, SQL Server Analysis Services)
- Cunostinte programare .NET (C# si ASP.NET)
- Capacitatea de a elabora documentatia tehnica si functionala aferenta unui proiect
- Bun cunoscator al limbii engleze (scris, citit)
- Certificarile Microsoft - constituie un avantaj

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).