Service engineer/ Inginer Service

AxFlow

Job expirat

RESPONSABILITATI

Axflow is looking for a service engineer/ technician for industrial pumps, to ensure all service activities for the equipment from AxFlow portfolio.
Type of collaboration: long term project based
Location: Bucharest, Cluj-Napoca, other cities
Responsibilities:
- In case of request, assist our clients in assembling/ installation of the pump or other equipment;
- Perform the routine preventive maintenance during the warranty and post-warranty period, in case of occasional requests or during the service contract with the client;
- Perform onsite servicing/ repairing of the damaged pumps and equipment;
- Record type and cost of maintenance or repair work.

AxFlow este în căutarea unui colaborator inginer/ tehnician service pentru pompe industriale, care să asigurare activitatea de service pentru produsele comercializate.
Tip colaborare: project based
Locațiile: București, Cluj, altele
Responsabilități:
• La cerere, asistă clientul/ beneficiarul la punerea în funcțiune a echipamentelor;
• Asigură mententanța în perioada de garanție cât și post garanție în cazul solicitărilor ocazionale sau pe perioada contractelor de service încheiate cu clienții;
• Efectuează lucrările de service/ reparații în cazul echipamentelor defecte la sediul clientului;
• Înregistrează tipul şi valoare costurilor de mentenanţă şi reparaţii.

CERINTE

Requirements:
- Technical (university or professional level) studies in one of the following fields: mechanical, facilities;
- Proven and relevant (minimum 5 year) experience in the production or industrial pump service field;
- English knowledge is a must (medium level, daily and technical language);
- Must possess the necessary tools and equipment to accomplish the maintenance and repair work;
- Capability of billing for the provided services (SRL or PFA );
- Driving license and personal car:
- Availability to travel in Romania in case of urgent interventions.

Cerințe:
• Studii tehnice (superioare sau medii) în domeniul: instalații, mecanică;
• Experiență relevantă în domeniul producției sau al reparațiilor de pompe industriale (cel puțin 5 ani);
• Cunoașterea limbii engleze (la nivel mediu, conversaţional şi limbaj technic);
• Deţinerea ustensilelor şi echipamentelor necesare pentru desfaşurarea activităţii de mentenanţă şi reparaţii;
• Capacitatea de facturare a serviciilor oferite (PFA sau SRL);
• Carnet de conducere și automobil propriu;
• Disponibilitatea pentru deplasare în țară și pentru intervenții de urgență.

BENEFICII OFERITE

Our offer:
- Training at our producers;
- Possibility to develop your own service business through the membership of the AxFlow group
In case of interest, please send your application (resume, portfolio or collaboration offer) to: orsolya.balazs@axflow.hu

Ofertă:
• Traininguri de specialitate la producătorii din străinătate;
• Posibilitatea de dezvoltare a propriei afaceri prin apartenența la grupul AxFlow.
Materialele de prezentare (CV, portofoliu) sunt așteptate pe adresa: orsolya.balazs@axflow.hu

AxFlow is Europe\'s largest and most complete distributor of fluid handling equipment. Our product portfolio is composed to match the needs of Romanian and European industry.
We represent many of the world\'s largest manufacturers of positive displacement pumps. Depending on the client¿s needs and own resources we can provide anything from a pump-in-a-box to installation, maintenance, training services or complete turn-key systems.
Visit us at: www.axflow.com