SEO Engineer

NETBRIDGE DEVELOPMENT

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Cresterea obiectivelor site-urilor companiei - trafic, pertinenta, pozitionare si ranking referitor la motoarele de cautare, calitate, relevanta a informatiei - prin utilizarea tehnicilor specifice SEO.
- Pentru fiecare din cele 6 produse informatice ale companiei, participarea la informarea trimestriala din partea Product Owners pentru a cunoaste directiile de dezvoltare ale fiecarui produs in trimestrul urmator – piata, cota, dimensiune, servicii actuale si viitoare oferite de produse, diferentiatori fata de concurenta, expresii de cautare vizate, strategie de business, asteptari de la SEO
- Crearea Roadmap-ului SEO trimestrial pe fiecare produs, continand metrici, directii si actiuni pentru dezvoltarea SEO
- Audit SEO lunar pe fiecare din cele 6 site-uri ale companiei, evaluarea performantei SEO si a marimilor implicate
- Comunicarea rezultatelor auditului catre Product Owners, analiza si propuneri in functie de rezultate, actualizarea Roadmap-ului trimestrial;
- Studiul trimestrial al pietei pentru a determina noi tendinte si domenii de interes SEO
- Aplicarea normelor de SEO cu privire la continutul digital, transmiterea lor catre realizatorii acestuia, urmarirea respectarii normelor
- Urmarirea schimbarilor in algoritmii de indexare si alte tehnici de SEO
- Participare activa la seminarii,intalniri,conferinte pe parte de online marketing si SEO etc(schimb de experienta, contacte noi si posibilitati de dezvoltare)
- Participarea in crearea campaniilor de promovare gestionate de Marketing Manager, urmarirea indicatorilor de performanta ale campaniilor
- Rafinarea, transmiterea si urmarirea implementarii politicii SEO Netbridge Development, implicand Product Owners, Technical Leader, Marketing Manager, Program Manager si General Manager

CERINTE

- Candidatul ideal este pasionat de marketing-ul in mediul online. Viitorul nostru coleg doreste sa participe la crearea, optimizarea si promovarea site-urilor Web, este permanent interesat de noi tehnologii si tehnici si de continua dezvoltare profesionala.
- Cunostinte solide si experienta relevanta de minim un an in domeniile SEO (termeni, conventii, metrici, tehnici specifice de optimizare on-page si off-page cum sunt keyword analysis, decorarea continutului cu keyword-uri, optimizari de titluri/URL-uri/META-uri, inscrieri la provideri de search, strategie de linking, imbunatatire a rankului si popularitatii, servirea de link-uri care adreseaza direct si strict interesele utilizatorilor site-urilor Internet, etc.) si marketing online utilizand instrumente ca: Google Analitics, Alexa, Google Insights, Google Trends, Google Keyword Tool, unelte statistice de evaluare cantitativa si calitativa a performantelor site-urilor Internet, alte instrumente specializate SEO
- Abilitati avansate in utilizarea limbii engleze – scris si citit
- Experienta relvanta (minim un an) in mediul online romanesc
- Sunt considerate ca plusuri cunostintele in domeniile: Web Usability, Frontend Performance, XHTML/CSS, HTML 5
- Abilitati avansate de comunicare, negociere, analiza, prioritizare
- Gust pentru calitate, creativitate, dedicatie, seriozitate, proactivitate, comparatie si analiza
- Dorinta si abilitatea de a deprinde metodologii si tehnologii, solutii, moduri de a dezvolta si a sustine produsele si proiectele
- Pasiune pentru organizare, abilitatea de a propune obiective, de a intelege cerinte si de a le cauta solutiile

BENEFICII OFERITE

- Un mediu de lucru modern sub aspectele conditiilor de munca, tehnologiei, metodologiei si produselor dezvoltate
- Un pachet salarial competitiv, conform pietei
- Oportunitati de dezvoltare personala si profesionala – instruiri si sesiuni de comunicari interne si externe, certificari, posibilitatea de implicare in planul tehnologic si de cercetare al companiei

Suntem parte a grupului american de investitii New Century Holdings, unul dintre cei mai importanti investitori straini din Romania si avem o experienta de peste 6 ani in crearea de oportunitati pentru folosirea la maximum a internetului in Romania.

Ne propunem sa fim permanent in avangarda tendintelor pietei si a asteptatrilor clientilor nostri actuali sau potentiali

Suntem o echipa tanara care isi propune sa creasca valoarea companiei prin dezvoltarea de proiecte online si offline de calitate, bazandu-ne pe standardul ridicat al pregatirii noastre si totodata pe abordarea profesionista a managementului companiei.

Cultura noastra organizationala isi propune:

- sa ofere posibilitati de dezvoltare profesionala;

- sa extinda gradul de participare a angajatilor in procesul de luare a deciziilor;

- sa se sprijine in mai mare masura pe spiritul de echipa si pe recunoasterea contributiei individuale la efortul colectiv;

- sa stimuleze respectul reciproc intre manageri si subordonatii lor.