Senior Technology Consultant - IBM techologies

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Efectuarea de analize (de business si tehnice) si oferirea de consultanta in domeniul solutiilor Star Storage bazate pe tehnologii Microsoft

- Pregatirea si sustinerea prezentarii de solutiilor Star Storage pentru clienti in centrul de solutii al companiei;

- Participa la intocmirea de documentatie tip: "Request for proposal";

- Participa la intocmirea de documente tip: "Business case", chestionare specifice fazei de analiza, specificatiilor functionale de detalii;

- Participa la implementarea (instalare/configurare) solutiilor Star Storage;

- Participa la instruirea utilizatorilor de programe

CERINTE

- Absolvent Facultatea "Cibernetica si statistica economica", " Automatica si Calculatoare", "Informatica economica"

- Experienta minim 3 ani pe o pozitie similara

- Experienta minim 1 an ca dezvoltator software

- Experienta analiza de business – constituie avantaj

- Cunostinte tehnice avansate in implementare si depanarea de sisteme software de tip enterprise (ECM / ERP / CRM);

- Cunostinte tehnice avansate despre gestiunea bazelor de date;

- Cunostinte/experienta in integrari de sisteme software enterprise (webservices, SOA, SSO, portals) reprezinta un plus;

- Ponderea activitatilor tehnice (implementare, dezvoltare, business analysis) din totalul activitatilor sale sa fie de minim 80%

- Cunostinte limba engleza: scris / vorbit - nivel minim 8 (scara 1-10);

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).