Senior Tax Consultant

SC CITY SQUARE HUMAN RESOURCES SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

CERINTE

City Square Recruitment SRL cauta candidati pentru postul de Senior Tax Consultant, pentru unul dintre clientii sai, companie multinationala ce activeaza in domenii ca: juridic, fiscalitate, audit, contabilitate, salarizare, imigrari, servicii de consultant.

Compania face parte dintr-un grup ce isi are sediul mama in Elvetia. In Romania detine puncte de lucru in Bucuresti, Giurgiu si urmeaza sa deschida noi filiale si in Timisoara, Cluj, Brasov si Sibiu.

Postul este disponibil pentru sediul din Bucuresti, incepand din luna Iunie 2013.

Cerinte Post:
- Studii superioare in domeniul economic cu precadere financiar – bancar sau contabilitate;
- Experienta necesara 3 – 5 ani;
- Limba engleza la nivel avansat;
- Cunostinte temeinice privind legislatia romana in vigoare (legi, standarde si reguli contabile, fiscale, etc);
- Specializare in aria de consultant TVA si Impozit pe profit;
- Aptitudini analitice;
- Atentie la detalii și disponibilitatea de a lucra cu termene limita;
- Bune abilitati de comunicare și abilități de lucru în echipă;
- Abilitatea de a supraveghea mai multe proiecte simultan;
- Motivație pentru dezvoltarea profesională;
- Orientare catre Client si spre personalizarea serviciilor de consultanta in functie de tipologia fiecarui client in parte;

Sarcini / Responsabilitati principale:
•Consiliere internațională în scopuri de TVA;
•Asistență privind aspecte de conformitate de rutină care apar în misiuni complexe de consiliere în scopuri de TVA;
•Taxa pe valoarea adăugată – legislația internă și directive UE;
•Conformitate în scopuri de TVA multijurisdicțională;
•Înregistrare în scopuri de TVA;
•Întocmirea și depunerea tuturor declarațiilor TVA:
oDeclarații TVA;
oIntrastat;
oDeclarația 394;
•Reprezentare fiscală, dacă este cazul;
•Gestionarea relației cu administrațiile fiscale;
•Consultanță pentru aspecte juridice complexe de TVA;
•Planificare fiscală pentru minimizarea costurilor viitoare;
•Controale de siguranță în scopuri de TVA;
•Rambursare TVA pentru societățile străine;
•Rambursare TVA pentru societățile românești înregistrate în scopuri de TVA;
•Gestionarea inspecțiilor și investigațiilor fiscale;
•Contestații împotriva evaluărilor și cerințelor;
•Consultanță TVA de specialitate și expertiză tehnică;
•Audite TVA;
•Supravegherea și implementarea pachetelor ERP în scopuri de TVA; de ex. ajutor în determinarea codului fiscal;

•Impozit pe profit – sedii permanente, norme privind finanțarea și deductibilitatea financiară, câștiguri de capital, prețurile de transfer;
•Impozit cu reținere la sursă – legislația internă vs. tratatele de dublă impunere;
•Aspecte de impozitare individuală și legate de asigurările sociale, opțiune de vânzare / cumpărare;
•Facilități de investiții și repatriere a profitului;
•Impozite locale (de ex.: impozit pe clădiri, impozit pe teren, impozit pe autovehicule, etc.);
•Impozitarea dividendelor.

BENEFICII OFERITE

Beneficii:
- Pachet salarial deosebit;
- Acces la formare profesionala;
- Posibilitate de avansare pe o pozitie ierarhica superioara;
- Posibilitate decont transport;
- Tichete de masa;
- Alte beneficii extra salariale.

DESCRIEREA FIRMEI

www.citysquare.ro