Consultant fiscal

EBC INTERIM

Job suspendat de catre administratorul site-ului

RESPONSABILITATI

EBC Interim recruteaza un consultant fiscal pentru unul din clientii sai, membru a Geneva Group International cea mai mare rețea multidisciplinară, globală și cea de-a 6-a cea mai mare rețea de profesioniști și societăți independente de avocatură, contabilitate și consultanță.

Overall purpose of job :

Senior Tax Adviser este un specialist in consultanta care pune in aplicare masuri, dezvolta politici pe partea de impozite (impozit pe venit, impozit pe profit, contengios fiscal), efectueaza estimări, analize, planificari, cercetare și supravegheaza auditul pentru companiile client.

Main activities /tasks :

* Administrarea controalelor fiscale,

* Aderarea la reglementările fiscale in numele companiei,

* Investigarea noilor modificari legislative și anticiparea evolutiilor

* Identificând problemele care pot apărea în relațiile fiscale

* Raportare periodica catre directori executive, management companiilor,

* Organizarea prevederilor trimestriale și anuale de impozit pe venit

* Prognozarea ritm trimestrial impozit global

* Evidențiaza aspectele particulare care tin de impozitul pe venit din străinătate,

* Reconcilierea conturilor de impozit pe venit,

* Calculul platii impozitului pe profit,

* Intelegerea complexitatii business-ului si a particularitatilor la nivelul serviciilor oferite, a
clientilor, al modului de lucru, al valorilor etc.

CERINTE

Personal profile:

* Persoana educata si stilata, fundamental onesta,

* Abilitati de comunicare si interpersonale excelente,

* Respectarea termenelor, Managementul proiectelor,

* Persoana diplomata, rabdatoare, tenace, capabila sa invete repede, cu o gandire analitica, pragmatica, cu atentie la detalii, Multitasking,

* Persoana dinamica, flexibila, disponibila la un program de lucru prelungit ,capabila sa-si prioritizeze activitatea, rezistenta la stress,

* Persoana capabila sa aiba raspunderea performantei si sa-si doreasca permanent sa progreseze,

Special requirements (tools and equipment used)

- Experienta in consultanta este obligatorie

- Studii superioare economice, Master, MBA ,

- Experienta specifica minim 3-5 ani intr-o companie de consultanta fiscala de top sau din administratia publica (ANAF etc,)

- Cunostinte solide in zona de fiscalitate romaneasca,

- Acreditari specifice,

- PC avansat,

- Limba Engleza scris, vorbit fluent,

BENEFICII OFERITE

Se ofera un pachet salarial foarte motivant si posibilitatea de a participa la cursuri si traininguri renumite sau conferinte mondiale in domeniu.

Noi acompaniem firmele si salariile in evolutia de munca in Europa.

Astazi competenta si mobilitatea sunt o veritabila forta pentru dumneavoastra.

Noi am inteles bine si suntem la dispozitia dumneavoastra in orice proiect profesional.