Senior Linux Quality Assurance Engineer

AVIRA SOFT S.R.L

Job expirat

RESPONSABILITATI

-Planificarea si testarea solutiilor de securitate pentru mediile server si desktop pe plaformele Windows si Unix pentru asigurarea scoaterii de noi versiuni ale produselor la termen si de calitate;
- Lucrul in echipa si oferirea de consultanta tehnica pentru intreaga echipa;
- Dezvoltarea si implementarea de suite de test automate.
- Mentinerea unui nivel ridicat de satisfactie a nevoilor clientilor.

CERINTE

-Diploma in domeniul stiintei calculatoarelor sau un domeniu apropiat si cel putin doi ani de experienta in domeniul software;
- Experienta practica in testarea software, retele, aplicatii web si client/server este un avantaj;
- Cunostinte solide despre mediile Windows si Unix (GNU/Linux, FreeBSD, OpenBSD, Solaris);
- Experienta in domeniul protocoalelor de retea, infrastructurii si securitatii IT este un avantaj;
- Cunoasterea celor mai populare protocoale: SMTP, HTTP, FTP, SMB, IMAP, POP3;
- Cunoasterea unor metodologii de asigurare a calitatii este un avantaj;
- Cunostinte avansate de programare script (Perl/awk/sed/shell/batch);
- Capacitate de adaptare rapida la concepte tehnice noi;
- Auto-motivat si proactiv in rezolvarea problemelor si indeplinirea sarcinilor individuale;
- Gandire analitica dezvoltata;
- Abilitati pronuntate de comunicare verbala si scrisa;
- Cunostinte avansate de limba engleza, scris si vorbit (cunoasterea limbii germane este un avantaj).

BENEFICII OFERITE

Conditii si mediu de lucru placut intr-o echipa dinamica si performanta;
Oportunitatea de a lucra si dezvolta cunostintele intr-un mediu profesional;
Bonusuri pentru proiectele reusite.

AVIRA is a worldwide innovative security solution providing flexibility and ease of migration to its international customers and partners. To guarantee high quality products right from the beginning, AVIRA is also benefiting of AntiVirR core technology developed by H+BEDV Germany, within more than 15 years of successful activity in the antivirus industry.

For more information, please visit www.avira.ro