Senior Corporate Credit Risk Analyst - Divizia Analiza Credite

LIBRA BANK SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Primeste de la sucursale dosarele cu documente privind solicitarile de acordare de credite persoanelor juridice;
- Studiaza componenta acestor dosare si verifica daca acestea contin toate documentele mentionate in normele interne ale bancii, in functie de categoria de credit solicitat;
- Solicita sucursalelor completarea documentelor cu informatii suplimentare atunci cand aceste informatii sunt necesare fundamentarii analizei cantitative si calitative a clientilor;
- Efectueaza analiza indicatorilor financiari, evalueaza performantele financiare ale agentilor economici solicitanti de credite si monitorizeaza respectarea procedurilor de creditare;
- Intocmeste si remite rapoarte cu observatii si propuneri facute pe baza analizei efectuate, referitoare la solicitarea clientului;
- Analizeaza solicitarile sucursalelor in legatura cu modificarea conditiilor contractuale pentru creditele in derulare;
- Evalueaza analizele periodice ale creditelor aflate in derulare pentru cazurile nominalizate de Comitetul de Administrare a Riscurilor sau Comitetul de Credite;
- Efectueaza activitati de control asupra dosarelor de credit aprobate in competenta sucursalelor sau a celor aprobate de alte organe competente, in scopul identificarii creditelor cu risc ridicat;

CERINTE

- Studii superioare economice;
- Experienta in analiza financiara (minim 2 ani);
- Capacitate de analiza si sinteza;
- Ambitie si perseverenta.

BENEFICII OFERITE

- Conturarea unui brand personal - pentru ca oferim posibilitati reale de promovare in functie de performanta ta;
- Sansa de a te face remarcat - pentru ca la noi initiativa si implicarea sunt valorizate;
- Recunoasterea rezultatelor - pentru ca performanta ta este recunoscuta si apreciata corespunzator.

Misiunea LIBRA BANK este sa ofere pachete si solutii financiare moderne, flexibile, eficiente si de calitate, care sa se potriveasca nevoilor tale financiare. Pentru aceasta, iti punem la dispozitie o echipa de oameni talentati si motivati, pregatiti sa te asiste. Este convingerea noastra ca succesul si performanta in mediul bancar se realizeaza nu doar prin oferirea de servicii de calitate ci, mai ales, prin construirea unor relatii si parteneriate financiare de lunga durata cu clientii nostri. De aceea, LIBRA BANK este mai mult decat o institutie, este un partener financiar, care te asculta, te intelege si iti ofera solutiile cele mai potrivite.