Junior Category Manager dermocosmetics/cosmetics

Group QLT

Job expirat

RESPONSABILITATI

Descrierea postului:
- Stabilirea categoriilor si subcategoriilor prioritare pentru cresterea vanzarilor si a profitului (analize comparative piata, alocarea corecta a produselor in Nomenclator conform structurii categoriei stabilite);
- Stabilirea strategiei de crestere a categoriei (plan pe termen scurt si mediu de obiective si actiuni pe categoriile prioritare)
- Analizarea, conceperea, negocierea, implementarea si comunicarea promotiilor negociate cu producatorii/ furnizorii ;
- Conceperea planogramelor, verificarea implementarii si respectarii acestor planograme;
- Stabilirea politicii pretului de vanzare catre consumator a produselor (analize comparative pret vs. piata);
- Propunerea scenariilor de lucru dupa analize de profitabilitate pe spatiu de vanzare si a actiunilor corespunzatoare de crestere a profitabilitatii ;
- Implementarea deciziilor de introducere a gamelor noi/ delistare altor game (suport pentru importuri in exclusivitate specifice categoriei; suport pentru dezvoltare branduri proprii, alte game oferite de furnizori)
- Identificarea de portofolii in exclusivitate (producatori interni, externi), negociere conditii comerciale cu acestia, contracte, etc.
- Dezvoltarea impreuna cu producatorii importanti, a unor servicii unice si de impact, pentru clienti in vederea cresterii vanzarilor si a profitabilitatii.

CERINTE

-Absolvent/a studii superioare economice (de preferat);
-Experienta in domeniul achizitiei cosmeticelor in retail pharma sau FMCG - conditie obligatorie;
-Experienta relevanta in dezvoltarea de relatii comerciale (negociere, derulare contracte comerciale) minim 3-4 ani;
-Limba engleza nivel avansat - conditie obligatorie;
-Cunostinte solide in excel;
- Abilitati dezvoltate de comunicare.

BENEFICII OFERITE

Oferta (bonusuri, beneficii):
- Pachet salarial motivant, in concordanta cu experienta profesionala;
- Posibilitatea dezvoltarii profesionale in cadrul companiei;
- Mediu de lucru competitiv.
Asteptam cv-urile dvs la cv@qlt.ro; www.qlt.ro

DESCRIEREA FIRMEI

MISIUNEA QLT ™

Identificam, selectionam si recomandam candidati talentati prin care companiile se pot dezvolta. Oamenii fac diferenta, iar succesul unei companii este garantat doar de calitatea oamenilor integrati in companie.

Alegand colaborarea cu QLT ™, veti obtine: PROFESIONALISM, CALITATE & INOVATIE.

Principala caracteristica care ne defineste ca profesionisti este usurinta de a identifica potentialul candidatilor si capacitatea acestora de a se integra si de a aduce plus valoare echipelor in care vor fi integrati.