SENIOR BRAND MANAGER - FMCG

ABC Human Capital

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Gestioneaza toate activitatile companiei referitoare la brand-ul alocat si raporteaza superiorilor rezultatele acestora
- Verifica toate initiativele din companie cu impact asupra brandului astfel incat acestea sa fie in concordanta cu strategia de brand si sa serveasca atingerii obiectivelor de brand
- Raspunde de atingerea indicatorilor de brand stabiliti la nivel de companie (ex. brand promise, brand vision, pozitionare etc)
- Administreaza mixul de produse, pozitionarea din punct de vedere pret si investitiile in brand in asa fel incat sa asigure obtinerea cotei de profit si a indicatorilor de performanta stabiliti de top managementul companiei
- Colaboreaza cu echipele de vanzari (interne si externe) pentru realizarea bugetelor si conceperii strategiilor de pret si promovare astfel incat acestea sa corespunda cu strategia generala a companiei
- Raspunde de calitatea ambalajelor si produselor de promovare utilizate pentru produsele brandului
- Analizeaza periodic indicatorii de brand, competitia, consumatorii tinta, tendintele de consum si propune masuri de crestere a profitabilitatii brandului si cresterii indicatorilor de brand
- Participa la sedinte/ intalniri interdepartamentale de stabilire a bugetelor anuale si revizuire periodica a cestora
- Colaboreaza cu celelalte departamente din companie (in special vanzari si achizitii) pentru dezvoltare de produse noi, conceperea descrierilor de produs, a argumentelor de vanzare etc
- Stabileste calitatile/beneficiile produselor din portofoliu intocmind fisele de produs;
- Stabileste lunar produsele asupra carora se vor concentra vanzarile;
- Realizeaza ambalaje/texte in limba romana pentru ambalajele deja existente pentru portofoliul de produse;
- Supervizeaza si urmareste realizarea ambalajelor/etichetelor pentru ambalaje;
- Propune bugetele anuale de brand si planurile de actiuni pentru indeplinirea acestora;
- Raspunde de executia bugetelor de brand aprobate si prezinta periodic statusul acestora superiorilor
- Elaboreaza proiecte privind derularea fiecarei actiuni de marketing si le propune superiorului ierarhic;
- Implementeaza si evalueaza actiunile de marketing din planul anual de marketing si aprobate de superiorul ierarhic;
- Comunica cu agentiile de publicitate si cu prestatori de servicii publicitare;
- Negociaza cu agentiile de publicitate costurile aferente serviciilor prestate si le supervizeaza activitatea;
- Raporteaza catre superiorul ierarhic rezultatele fiecarei actiuni de marketing;
- Monitorizeaza concurenta (identifica noi competitori, noi produse in piata, actiuni ale concurentei, preturi);
- Identifica produse noi cu potential de vanzare sau furnizori potentiali (pentru categorie) si propune introducerea de produse in portofoliu catre superiorul ierarhic;
- Se informeaza permanent asupra legislatiei in domeniu
- Comunica periodic cu departamentele de vanzari pentru a maximiza oportunitatile din piata (atat cele localae cat si cele de pe pietele internationale)
- Sustine trainiguri de produs pentru echipele de vanzari ale companiei si ofera suport acestora in atingerea obiectivelor de vanzari
- Comunica cu clientii in legatura cu orice probleme legate de produs sau brand;
- Comunica cu agentiile de publicitate si cu orice fel de prestatori de servicii publicitare.
- Urmareste evolutia marjei la nivel de categorie in vederea atingerii nivelului propus la inceputul anului si propune solutii de optimizare a acesteia si/sau identifica solutii de crestrere a marjei si le propune superiorului ierarhic;
- Urmareste implementarea solutiilor de optimizare si crestere a marjei aprobate de superiorul ierarhic si evalueaza rezultatele;
- Realizeaza estimarile de vanzare pe baza vanzarilor anterioare si a activitatilor de marketing planificate;
- Intocmeste rapoarte lunare/ ad-hoc de analiza a criteriilor de performanta pe brand si produse le interpreteaza si propune masuri de optimizare superiorului ierarhic.

CERINTE

- studii superioare (de preferat studii economice)
- cursuri de pregatire in vanzari, marketing si/sau management prezinta un avantaj
- minim 7 ani experienta profesionala in vanzari si marketing
- minim 4 ani intr-o pozitie similara intr-o companie din FMCG
- cunostinte solide despre piata de FMCG, marketing si vanzari
- experienta in pietele internationale reprezinta un real avantaj
- experienta dovedita in gestionarea bugeteleor de marketing, conceperea strategiilor si planurilor de actiuni de marketing
- experienta in relationarea cu agentii de marketing, media si furnizori de prodse si servicii din domeniu
- experienta dovedita in gestionarea unuia sau mai multor branduri
- experiente in gestionarea unei echipe este un real avantaj
- cunostinte solide privind legislatia aplicabila in domeniu
- cunostinte solide de operare PC – pachetul MS office
- limba engleza – nivel anvanzat
- foarte bune abilitati de negociere, comunicare si prezentare
- bune abilitati de analiza, sinteza si raportare
- gandire analitica si sintetica
- foarte bune abilittai numerice si lingvistice
- flexibilitate si deschidere catre nou; capacitate decizionala dovedite; capacitate de invatare continua; spirit practice si orientat catre rezultate.

CV-urile pot fi trimise la urmatoarea adresa: corina.diaconu@abchumancapital.ro

ABC Human Capital – Agentie de recrutare & Executive Search, dezvolta din anul 2005 proiecte de headhunting si recrutare pentru mai mult de 250 de companii prezente pe piata din Romania. Majoritatea proiectelor derulate de agentia noastra se adreseaza pozitiilor de middle si top management, insa compania are experienta si in recrutarea de personal pentru posturi entry level.
Gama serviciilor noastre este alcatuita astfel incat sa raspunda nevoilor companiilor client ― de la selectia si recrutarea personalului, pana la evaluarea profesionala a candidatilor sau a personalului angajat, precum si implementarea de programe de sustinere a persoanelor vizate readaptarii la noile exigente ale pietei fortei de munca.

Portofoliul nostru de clienti: http://www.recrutaresiselectie.ro/portofoliu/