Senior accountant- import si distributie

nefertiti human capital consulting

Job expirat

RESPONSABILITATI

Clientul nostru este un grup de firme ce activeaza in domeniul importului si distributiei de produse specifice domeniului FMCG si materialelor de contructii, produse ce vizeaza domenii nisa, usor neglijate de marii importatori. Pentru o clara evidenta si o fluenta a activitatii s-a preferat ca, in interiorul grupului ,fiecare companie sa aiba un obiect de activitate distinct si produse specifice.
Daca la debutul fiecarei companii , datorita cifrei de afaceri neimpresionante si a unui volum de activitate minim a fost posibil ca un contabil sa sustina activitatile financiar-contabile pentru 2-3 firme din grup, odata cu dezvoltarea firmelor acest lucru a devenit imposibil. Astfel, departamentul financiar contabil a inregistrat o crestere semnificativa a numarului de angajati ,in acest moment doua noi posturi fiind vacantate- nou create-, pentru asigurarea functionarii corecte a doua firme din grup ce au inregistrat o dezvoltare notabila.

- Organizeaza si controleaza desfasurarea in mod eficient a activitatii financiar contabile a societatii, in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare;
- Inregistrarea/verificarea documente contabile
- Intocmire/verificare declaratii lunare/trimestriale pentru bugetul de stat,
- Mentinerea relatiilor cu bancile, autoritatile si tertii (clienti, furnizori) pentru situatii financiar-contabile
- Intocmeste si preda la timp balantele de verificare lunare si declaratiile de profit ;
- Efectueaza analiza financiar contabila a societatii si intocmeste semestrial si anual bilantul contabil, contul de profit si pierdere si notele la bilant;
- Consiliaza conducerea societatii in luarea celor mai bune decizii pe plan fianciar si fiscal.
- Identifica factorii de risc financiar;
- Reprezinta compania in cazul controalelor financiare.
- Informeaza directorul general (administratorul) asupra schimbarilor intervenite in domeniu fiscal si contabil
- Arhivarea in bune conditii a documentelor contabile
- Raportarea situatiilor cerute de directorul general si conducerea societatii;

CERINTE

- experienta in contabilitate de minim 2 ani
- experienta pe o pozitie de contabil sef reprezinta un avantaj
- cunostinte de utilizare ale unuia dintre programele specializate, preferabil Wizcount
- bune cunostiinte de operare PC ( Excel, Word)
- studii superioare de specialitate financiar- contabile
- cunostinte solide ale legislatiei si procedurilor contabile romane
- abilitati de organizare si planificare
- meticulozitate si acuratete
- spirit analitic, lucrul in echipa
- seriozitate

BENEFICII OFERITE

- bonusuri anuale
- cresteri salariale in functie de performante
- alte facilitati

Nefertiti a fost una din primele femei ce au realizat ca, indiferent de marimea si de complexitatea unei organizatii – de orice tip ar fi ea – persoana aflata la conducere defineste stilul , stabileste tonul , alege directia si devine interfata dintre organizatie si « publicurile » ei. A folosit inteligent aceste principii si a consolidat un imperiu.
Aceasta este si viziunea Nefertiti Human Capital Consulting sa consolideze profesionalismul si calitatea in domeniul resurselor umane.
Nefertiti Human Capital Consulting a luat nastere din nevoia, aproape viscerala, a pietei resurselor umane din Romania de a gasi echilibrul ideal intre calitatea serviciilor si costurile acestora. In timp companiile existente in acest domeniu in tara noastra s-au autosituat pe una din cele doua extreme : calitate exceptionala si costuri uriase pentru achizitionarea acestor servicii sau calitate slaba insotita de costuri minime si avand ca rezultat imediat pierderea increderii clientilor (fie ei angajatori sau candidati) in utilitatea consultantilor in resursele umane.